1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Alexa artık 60 binden fazla mesken aleti ile uyumlu çalışıyor

Alexa artık 60 binden fazla mesken aleti ile uyumlu çalışıyor
+ - 0

Amazon’un yaptığı açıklamaya nazaran Alexa artık 7 bin 400’ü aşkın markanın ürettiği 60 binin üzerinde akıllı konut aletiyle uyumlu çalışabiliyor. Bu da Alexa’yı, piyasadaki en çok bireye ulaşan asistan yapmış durumda.

Alexa artık 60 binin üzerinde konut aleti ile uyumlu çalışıyor

ABD’nin en büyük internet satış firması Amazon’un sesli komutla çalışan asistanı Alexa, sesli asistanlar ortasında popülerliğini daha da yükseltiyor. Şirketin yaptığı açıklamaya nazaran Alexa bugün prestiji ile 7 bin 400’den fazla markanın ürettiği 60 binin üzerinde akıllı mesken aleti ile uyumlu çalışabiliyor. Bu da Alexa’yı, piyasadaki en çok şahsa ulaşan asistan yapmaya yetiyor.

Alexa’nın bir senede, ulaşılabilirliğini gözle görülür derecede artırdığı dikkat çekiyor. Bir sene öncesine kadar yalnızca 12 bin mesken aletiyle uyumlu olan Alexa bu sayıyı, sekiz ay evvel 20 bine çıkararak, yüzde 200’lük bir artış göstererek büyük bir muvaffakiyete imza atmıştı.

Alexa rakiplerinin ilerisinde

Alexa’nın en yakın rakibi Google ise Ekim 2018 sayılarına nazaran 1000’den fazla markanın 10 bin akıllı aletiyle uyumluydu. Fakat bu sayı yakın vakitte düşeceğine kesin gözü ile bakılıyor. Zira Google geçtiğimiz Google I/O etkinliğinde duyurduğu üzere yeni bir güvenlik teşebbüsü başlatıyor ve buna nazaran daha evvel Nest’le bağlanmayı mümkün kılan ‘’Works with Nest’’ programı bitirilecek. Bazı markalar ürünlerini yeni ‘’Works with Google’’ programına nazaran güncelleyeceklerini duyurmuş olsa da, kimi markalar da kullanım dışı kalmış olacak.

Alexa daha fazla markanın daha fazla eseri ile uyumlu çalışıyor olsa da, yakın vakitte yapılan bir araştırmaya göre sesli asistanlar ortasında en popüleri halaGoogle ve Siri. Her iki markanın da akıllı telefonlara entegre çalışmasının popülerliklerini muhafazalarında büyük rolü var. Alexa ise bu bahiste hala rakiplerinin gerisinde.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap