1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Amazon ayrımcılık davalarıyla gündemde!

Amazon ayrımcılık davalarıyla gündemde!
+ - 0

ABD’nin en büyük internet satış firması Amazon, “dini ayrımcılık” yaptığı gerekçesiyle üç Müslüman çalışanı tarafından mahkemeye verildi. ABD medyasında yer alan haberlerde, Amazon’un Minnesota Shakopee deposunda çalışan Somali kökenli üç Müslüman bayanın, kendilerine dini ayrımcılık yapıldığı argümanıyla e-ticaret şirketine dava açtı.

Amazon ayrımcılık davalarıyla gündemde!

Dava dilekçesinde, Amazon’un “Müslüman personeller için düşmanca bir ortam oluşturarak ibadet etmeleri için yer ve vakit ayırmadığı, Müslümanları, beyaz çalışanlara nazaran rutin olarak daha az tercih edilir işlerde görevlendirdiği” şikayetleri yer aldı.

Dilekçede ayrıyeten Somali ve Doğu Afrikalı emekçilerin, beyaz çalışanlara verilen terfi ve eğitimden yoksun bırakıldığı ve eşya paketlemek üzere daha ağır işlerde çalıştırıldığı savunuldu.

Bayanların avukatı Nabiha Makbul, müvekkillerinin her gün atılma dehşetiyle işe gittiklerini belirterek “Amazon, Minnesota’daki en büyük patronlardan biri ve bu emekçiler üzerinden milyarlarca para kazanıyor lakin onları maddelerce temin edilen temel gereksinimlerden yoksun bırakıyor.” tabirini kullandı.

Tezler üzerine açıklama yapan Amazon sözcüsü Ashley Robinson, ibadet molasının maddelerin öngördüğü biçimde 20 dakikaya kadar ödendiğini, çalışanların fiyatsız olmak kaydıyla daha fazla müddet talep edebileceğini kaydetti.

CNET’te yer alan bir öteki haberde de California, Pensilvanya ve New Jersey bölgelerinde çalışan yedi Amazon çalışanı bayanın, “hamilelere ayrımcılık yapmak” suçlamasıyla şirket aleyhine dava açtığı belirtildi.

Haberde, yedi bayanın da yöneticilerini hamileliklerinden haberdar ettikten sonra işten atıldığı sav edildi. Amazon, argümanlara itiraz ederek “Amazon’un rastgele bir çalışanını gebe olduğu için işten çıkarması katiyen hakikat değildir. Biz herkese eşit fırsat sağlıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Seattle merkezli şirket, daha evvel de ülke çapındaki 110 deposunda çalışan personellere yönelik muamelelerden ötürü gündeme gelmişti.

2020 ABD Başkanlık seçimleri aday adayı Senatör Bernie Sanders’ın geçen sene, firma çalışanlarının birçoklarının devlet programı olan besin yardımı ve sıhhat sigortası ile lakin geçinebildiği tenkitlerinden sonra Amazon, saat fiyatını 15 dolara çıkarmak zorunda kalmıştı.

Ülkenin en büyük patronlarından biri olan Amazon’un depolarında 250 binden fazla saat fiyatıyla çalışan çalışanın bulunduğu belirtiliyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap