1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Artık de bilgisayarlar katlanıyor: Lenovo ThinkPad X1 (video)

Artık de bilgisayarlar katlanıyor: Lenovo ThinkPad X1 (video)
+ - 0

Samsung ve Huawei’nin katlanabilir ekranlı cep telefonlarını duyurmalarının akabinde gözler bilgisayar ve tablet üreticilerine çevirilmişti. Telefonun katlanmasından fazla bilgisayarların katlanması daha mantıklı görünürken bu alandaki birinci adım Lenovo‘dan geldi. Dünyanın katlanabilir ekranlı birinci bilgisayarının prototipi tanıtıldı.

Artık de bilgisayarlar katlanıyor: Lenovo ThinkPad X1

Şimdilik prototip etabında olan Lenovo ThinkPad X1, temelde 13 inç büyüklüğünde 4:3 formatında OLED 2K bir ekran. Katlandığında 9.6 inçlik bir bilgisayara dönüşen bilgisayarın ekranın alt kısmındaki kısımda sanal bir klavye ortaya çıkıyor. Bu sayede standart bir bilgisayar tecrübesi sunan Lenovo ThinkPad X1, şimdi tam bir isme sahip değil. Markanın hala satışta olan ThinkPad X1 modelleriyle tıpkı isimle anılan bilgisayarın önümüzdeki günlerde farklı bir isimle anılması da gündemde.

Bilgisayar birebir vakitte harici bir klavye ile de kullanılabiliyor. Bu stil bir kullanımda standart bir bilgisayar fonksiyonlarına sahip olan eserin iki adet USB Type-C ilişkisinin ve üzerinde bir de IR webcam bulunduğu bilgisi paylaşıldı. Yeni kuşak bilgisayarın üzerinde ne stil bir işlemci, depolama ünitesi ya da RAM olduğu konusunda bilgi verilmedi. Öte yandan Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarın fiyatı da şimdi muhakkak değil.  

ABD merkezli CNET tarafından yapılan incelemesinde gördüğümüz Lenovo ThinkPad X1‘in 2020 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Siz bu katlanabilir bilgisayarı nasıl buldunuz? Görüş ve fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap