BİLGİSAYARDA YÜKSEK PERFORMANS NASIL ALIRIM?

 BİLGİSAYARDA YÜKSEK PERFORMANS NASIL ALIRIM?
Okunuyor BİLGİSAYARDA YÜKSEK PERFORMANS NASIL ALIRIM?

Yüksek performans yükselten etkiler teknik etkilerdir bunlar Ram, Anakart, Ekran kartı, SSD ve HDD ve İşlemcidir. Ram bilgisayarınızda programların ve düzenleyicilerin hızlı ve sağlıklı çalışmasına etki etmektedir. Mesela bilgisayarınızda video editleri yapıyorsanız bilgisayarınızdaki ram sayısıda bu işleminizi karşılamıyorsa Ram’i değiştirebilir yada sayısını arttırabilirsiniz. Anakart gelecek olursak SSD ve HDD, Ram, işlemci ve ekran kartınız piyasada en iyi ürünler olsada Anakartınız bu sistem içerisinde yerini bulmadığı zaman hiçbir işe yaramaz Anakart görevi gereği sistem toplandıktan sonra uyum konusunda yeri vardır.

Ekran kartı

yüksek performans alırken en ana konumda bulunduğu bir aşikar sebebi ise özellikle sadece oyun oynarken aldığınız grafik ayarlarında etki edebilmektedir. Aslında ekran kartı yüksek performansda hızı etkilemez sadece performans değerlerinde grafik yani ekran görünümündeki değerleri arttırmaya yönelik işlemlerden birisidir. SSD ve HDD’ler ise performans konusunda yine hızı etkilemektedir. Alan boyutları dolduğu zaman yada dolmaya yaklaştığında bilgisayarın hızını yavaşlamaya başlarlar. Bundan dolayı HDD ve SDD’lerin alan boyutları her zaman en yüksek miktarlarda olması şart durumundadır. İşlemci ise bilgisayarda yüksek performans ve hız konusunda en ana maddedir. Sebebi ise işlemciler bilgisayarları soğutmaya ve işlevlerin çalışma konusunda etkili unsurdur. İşlemcinin hızı ve kaç çekirdek olduğu önemlidir. İşlemcinin mesela 3.6 GHZ ve tek çekirdek olmasına göre çift çekirdek olduğunda daha verimli ve sağlam hız alırsınız.

Yüksek performans

YÜSEK PERFORMANS ALMAK İÇİN EK EKİPMAN TAKABİLİR MİYİM?

Yüksek performans almak için öncelikle bilgisayarınızda yapmış ve yapacağınız işlemlerde kendi donanımı ve ekipmanları bu işlemleri sağlıklı şekilde karşılayıp karşılamadığına bakmalısınız eğer işlemleriniz mesela oyun olabilir veya yayın açmak, site üzerinden canlı yayınlar olabilir bu gibi durumlar karşısında bilgisayarınızın işlevini ölçmelisiniz. Eğer verimli sonuç elde edemediğiniz takdirde tabiki de ek ekipman almalısınız ek ekipman alırken de en önemli unsur ise alacağınız ekipmanların bilgisayar sisteminize uyuşma sorunudur. Eğer uyuşmaz ise bilgisayarınıza zarar verebilir istediğiniz etkileri elde edemezsiniz. Başka bir unsur ise alacağınız ek ekipmanlara karşı fiyat / performans etkisine dikkat etmelisiniz. Günümüzde dolar kuru sebebiyle elektronik ve teknolojik aletlerin fiyatları artması üzerine bilgisayar kullanıcıları olarak bir hayli sıkıntılar çekmekteyiz. Sonuç olarak ek ekipman tabikide yüksek performans almanıza etki sağlar ama asıl dikkat etmeniz gereken konular alacağınız ekipmanların uyuşması ve fiyat / performans etkisidir.

YÜKSEK PERFORMANSI DÜŞÜREN ETKİLER NELERDİR?

Bilgisayarlarda yüksek performans alabilmek için öncelikle bilgisayarın iç ve dış temizliğini ve bakımını yapmanız gerekmelidir. Performans alabilmenin en etkili faktörlerinden birisi ise temizlik ve bakımdır. Çünkü bakım ve temizlik yapılmadığı zaman çeşitli sorunlar ortaya çıkabiliyor mesela aşırı ısınma, aşırı ısınma sonucu bilgisayarda teknik arızalar, oyun oynarken bilgisayarın kapanması veya bilgisayar açarken geç açılma gibi bir sürü etkenler ortaya çıkabiliyor. Sonuç olarak ilk başta bakım ve temizlik şarttır. Bilgisayar da yüksek performans almanın farklı bir yolu ise bilgisayarınızın içerisinde kendi imkanlarınız ya da başkaları tarafından yönlendirme sonucu yapmış olacağınız teknik onarımlardır. Bunun yanında bilgisayarınızın işlemci, ekran kartı veya anakartına ekleme yapmak performansınızı arttırabilecek etkiler arasında yer almaktadır.

Yorum Yap
Giriş Yap
buradan bir menü oluşturun