1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Çin Apple’a karşı boykot kampanyası başlattı

Çin Apple’a karşı boykot kampanyası başlattı
+ - 0

Google ile birlikte başka ABD’li şirketlerin Huawei ile olan işbirliklerini sonlandırma kararları ile Çinliler Apple eserlerine karşı boykot kampanyası başlattılar.

Çin Apple’a karşı boykot kampanyası başlattı

Birleşik Devletler’in ani bir kararla Huawei’yi kara listeye almasıyla başlayan ve Google, Intel, Qualcomm üzere şirketlerin de Huawei ile olan iş birliklerini sonlandırma kararlarıyla birlikte devam eden şok edici gelişmelerin akabinde Çinli akıllı telefon kullanıcıları Apple eserlerine karşı boykot kampanyası başlattılar.

ABD hükümetinin Huawei’ye yönelik aldığı bu kararla birlikte öteki teknoloji şirketlerinin de Huawei ile olan iş birliklerini bitirme kararlarının altında yatan temel sebebi Çinliler, Huawei’nin Apple karşısındaki durdurulamaz yükselişinin ABD hükümetini ve Apple‘ı epey fazla rahatsız etmesi olarak değerlendiriyorlar. ABD hükümetinin Huawei şirketine karşı yaptırım uygulatma siyasetini Çinli şirketin yükselişini engellemeye yönelik bir atılım olarak kıymetlendiren Çinliler, ABD hükümetine yanıt olarak Apple eserlerinin vatandaşlar tarafından artık kullanılmaması gerektiğini bunun yerine bilhassa Huawei eserlerinin tercih edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Çinliler tarafından toplumsal paylaşım platformu olarak kullanılan Weibo üzerinde Apple eserlerine karşı başlatılan boykot kampanyasında Huawei eserlerinin kullanıcılara Apple eserlerinden daha güzel kalitede hizmet verdiği belirtilirken, kullanıcıların Apple eserlerini kullanmayı bırakmaları talep ediliyor. Çinliler tarafından karşı atak olarak yürütülmeye başlanan boykot kampanyasının Apple’ın eserlerine tesirinin ne kadar olacağı ise teknoloji dünyası tarafından çok merak ediliyor.

Huawei bu olumsuz durumdan daha güçlü çıkabilir

Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı pozisyonunda yer alan Çin’in, Apple üzere şirketler için büyük ehemmiyet arz ettiğinin farkında olan ABD’nin, Huawei şirketine yaptırım uygulama teşebbüslerine karşılıklar yalnızca Apple eserlerine karşı yürütülen boykot kampanyasıyla sonlu kalacak üzere görünmüyor. Çin hükümetinin de ABD eserlerine ve şirketlerine büyük yaptırımlar uygulaması gündemde. ABD hükümeti tarafından büyük yaptırımlara maruz kalan Huawei ise yaptığı açıklamalarda bu duruma karşı hazırlıklı olduklarını yaşanacak aksiliklerden kimin daha fazla etkileneceği ise ilerleyen günlerde görülecek halinde açıklama yaparak adeta Apple’a meydan okudu.   

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap