1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Dijital Dünyada Zımnilik ve Güvenlik

Dijital Dünyada Zımnilik ve Güvenlik
+ - 0

Dijitalleşme nedir? Dijitalleşme, bir hareketi, bilgiyi ya da dijitalleştirileştirilebilecek rastgele bir şeyi günlük yaşantımıza dijital teknolojiler aracılığıyla entegre etmektir diyebiliriz. Günlük hayatlarımız dijitalleşmeye aslında 1989 yılında World Wide Web’in hayatlarımıza girmesiyle başladı.Öncelikle devlet içindeki irtibatın daha faal ve süratli olması için kullanılmaya başlandı ama 1990’larda internet artık konutlara girmeye başlamıştı.

Dijital Dünyada Kapalılık ve Güvenlik

Dijitalleşen dünya birçok avantaj sunuyor. Temelde süratli bağlantısı sağlayan dijital dünya, bireylerin şahsî işlerini daha süratli ve faal bir formda yapmalarını sağlarken, şirketlerin operasyonlarını ve süreçlerini daha aktif bir biçimde gerçekleştirmelerini sağlıyor.

1913 yılında Henry Ford seri üretim sınırını oluşturduğunda bir ihtilal gerçekleştirmişti. Arabaların seri bir formda üretilebilmesi, hem çalışanlara hem de Ford’a vakti tesirli kullanmayı ve az vakitte daha çok iş gerçekleştirebilmesi sağlamıştı. Bu seri üretim sınırı icadını aslında dijitalleşmeye benzetebiliriz. Dijitalleşmede her şey sonuca daha süratli ve daha aktif halde ulaşabilmek için ortaya çıkıyor, tıpkı Ford’un daha faal ve süratli araba üretme emeli üzere.

Facebook 2007 yılında ortaya çıktığında, Mark Zuckerberg ileride bir dünya devi olmayı değil, hoşlandığı kız ile irtibat kurabilmeyi amaçlıyordu.

İçgüdüsel olarak bağlantı kurmaya programlı olan insanoğlu, dijital dünyanın sağladığı bütün imkanları bu tarafta kullanmaya devam ediyor ve edecek de. Her uygun şeyde olduğu üzere, dijitalleşmenin de birtakım dezavantajları var. İnternet kullanılmaya başlandığında kimsenin aklına öteki bir birey ya da kurum tarafından izleneceği aklına gelmedi. Dijital dünyada kapalılık ve güvenlik sorunu, 1988 yılında Morris Worm ismiyle bilinen solucan ile dikkat çekmeye başladı.

Günümüzde ise bir solucandan çok daha zekice planlanmış ve karmaşık siber hücumlarla karşı karşıyayız. Siber taarruzlar genel olarak bireylerin ferdî bilgilerini çalmayı hedefliyor. Şirketlere yapılan ataklarda da müşterilerin yani yeniden bireylerin şahsî bilgileri çalınarak makûs gayeler için kullanılıyor.

Dijital dünyada ferdî bilgi ve bilgilerin kapalılık ve güvenliğini sağlamak için alınabilecek birkaç ufak tedbir, datalarınızın makûs niyetli hackerlar tarafından ele geçirilmesini engelleyebilir.

Dijital dünya, internet demektir. İnternet herkes tarafından ortak olarak kullanılmaktadır. Kendi internetiniz demek, başka insanların göremediği ve ulaşamadığı bir sanal ağ demektir. VPN kullanarak kendi sanal ağınızı oluşturabilirsiniz. VPN (Sanal Özel Ağ), bir internet kullanıcısının internet aktivitelerini, aktiviteleri aracılığıyla oluşan data ve bilgilerini öteki kullanıcılardan gizler. Başka bir deyişle, VPN ile data ve bilgileriniz dijital dünyada zımnî ve inançta olur. VPN programları tıpkı vakitte IP adresinizi de değiştirir. VPN ile sınırsız internete ulaşmanız bu halde mümkün olur. Sınırsız internetin yanında, uygun bir VPN programı kullanırsanız, sınırsız bant genişliği de elde edebilirsiniz. Bu da, sınırsız internette sınırsız bilgi transfer kapasitesi demektir.

Dijital dünyada ferdî data ve bilgileriniz internet ağınıza yapılan taarruzlar ile çalınabilir. Aslında, internet aktivitelerinizin internet servis sağlayıcınız tarafından erişilebilir olduğunu biliyor muydunuz? İnternette gezinirken ziyaret ettiğiniz bütün web siteler, o web sitelerde ne kadar mühlet kaldığınız üzere bilgilerin hepsi internet servis sağlayıcınız tarafından görülebilir.

Yalnızca internet sağlayıcınız da değil, giriş yaptığınız web siteleri ve kullandığınız web tarayıcıları da sizin bilgilerinizi kaydederler. Çerez ismi verilen web site cookieleri aracılığıyla IP adresiniz, o web sitede ne kadar kaldığınız, ne vakit giriş yaptığınız üzere bilgiler reklam maksatlarıyla kaydedilir ve size karşı kullanılır.

İnternette gezinirken ya da toplumsal medya platformlarında gönderi paylaşırken, paylaştığınız her şey sizin sanal dünyada ardınızda bıraktığınız bir iz olarak kalır. Dijital dünya, faydalı olduğu kadar, kurtulması da güç bir dünyadır. Bu yüzden, toplumsal medyadaki paylaşımlarınızda kendiniz hakkında ne paylaştığınıza dikkat etmenizde yarar var.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap