1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Elon Musk uzaydan internet projesini hayata geçiriyor

Elon Musk uzaydan internet projesini hayata geçiriyor
+ - 0

Elon Musk kimileri için hayal üzere görünen uzaydan internet projesi Starlink vazifesini gerçekleştirecek birinci uyduları göndermeye başlıyor.

Elon Musk uzaydan internet projesini hayata geçiriyor

Elon Musk tarafından geçtiğimiz periyotlarda lisana getirilen ve bir çok insan tarafından gerçekleştirilemez olarak görülen uzaydan internet projesi için Musk, projenin birinci ayağını başlatmaya hazırlanıyor. SpaceX şirketi gerçekleştireceği Starlink isimli bu proje ile uzaya yerleştirilen uydular sayesinde internet erişimi sağlamayı hedefliyor. Dünya’nın etrafını 12 bin adet uydu ile sarmayı hedefleyen şirket birinci basamak için 60 uyduyu alçak dünya yörüngesine göndermek için çalışmalarını hızlandırdı.

Elon Musk uzun müddettir gerçekleştirmek istediği uzaydan internet projesi ile yüksek süratlerde kablosuz interneti insanların hizmetine sunmak istiyor. Bu hedef doğrultusunda TinTin A & B uydularını 2018 yılında PAZ misyonu kapsamında deneme maksatlı olarak alçak dünya yörüngesine çıkartan şirket, artık gerçekleştirmek istediği uzaydan internet erişimi için süreci başlatıyor. 

Son olarak Falcon 9’un taşıma kısmına yerleştirilen uyduların fotoğrafını paylaşan Elon Musk, SpaceX şirketi bünyesinde gerçekleştireceği Starlink ismi verilen bu proje kapsamında, yörüngelere yerleştirilmek istenen 12 bin uyduyu 4.225 adet ve 7.518 adet olarak iki kümeye ayırıp, kümeleri farklı yüksekliklere yerleştirmek istiyor. Uyduları istenilen yüksekliklere bıraktıktan sonra Falcon 9 roketinin deniz üstünde yer alan bir platforma dikey olarak iniş yapması planlanıyor.

 Elon Musk, Starlink vazifesi için çok heyecenlı

Uzaydan internet projesi için birinci kalkışını Florida’da yer alan Cape Canaveral Üssü’nden gerçekleştirecek Falcon 9 roketinin taşıdığı internet uydularının adedinin 227 kg tartısında olduğu, navigasyon sistemine sahip olduğu ve bu uyduların yörünge çöplerini otomatik olarak belirleyip kaçınma hareketi yapabileceği belirtiliyor. Dünya’ya düşme durumunda yüzde 95’i yanarak yok olacağı belirtilen uyduların yerleştirilme çalışmaları için Elon Musk’ın çok heyecanlı olduğu belirtiliyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap