1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Ford’un otonom fabrika robotları, yüksek vakit tasarrufu sağlıyor!

Ford’un otonom fabrika robotları, yüksek vakit tasarrufu sağlıyor!
+ - 0

Ford, fabrikada gereksiz vakit kaybettiren getir-götür işleri üzere işlerini yapacak ‘Survival’ ismindeki otonom aracını bir müddettir test ediyor. ‘Survival’, Ford mühendisleri tarafından sıradan işleri, yani personellerin vaktini çalacak getir-götür üzere işleri yapması için tasarlandı. Robot çalışanlara günde toplam 40 saatlik fazladan vakit kazandırıyor.

Ford’un otonom fabrika robotları günde fazladan 40 saatlik randıman sağlıyor!

Ford, fabrikalarda modülleri süratlice ve faal bir formda taşıyabilen otonom bir robotu test ediyor. Robot yollarda gördüğü pürüzlere nazaran yolunu değiştirebiliyor ve çalışanlara günde toplam 40 saatlik fazladan vakit kazandırarak öbür işlerle uğraşabilmeleri için imkan sağlıyor.

Şu anda İspanya’daki bir Ford tesisinde hizmet eden bu robota, etrafına ahenk sağlama yeteneği sebebiyle Survival (Hayatta Kalma) ismi verildi. Robot şayet bir seyahati sırasında yolunu engelleyen bir şey görürse birebir yoldan bir sonraki geçişinde rotasını değiştirerek pürüzleri aşabiliyor.

Fabrikanın haritasını çıkarıp ona nazaran hareket ediyor

Büsbütün Ford mühendisleri tarafından tasarlanıp üretilen Survival’ın en akla yatkın özelliklerinden biri de hiçbir ön heyetim gerektirmeden fabrikada çalışmaya başlayabilmesi. Robot kendisine gerekli bilgileri çalıştıkça öğreniyor. Ford Mühendislik Müdürü Eduardo Garcia Magraner “Robotu fabrika tabanının tamamını öğrenebilecek formda, algılayıcılarla donattık. Dolaşabilmesi için dışarıdan yönlendirilmeye gereksinim duymuyor. Birinci sefer çalışmaya başladığında çalışanların bir çeşit bilim kurgu filmindeymiş üzere hissettiklerini, robot geçerken durup onu izlediklerini görebiliyordunuz. Artık ise robotun onların etrafında çalışabilecek kadar akıllı olduğunu bildikleri için kendi işlerine bakıyorlar.” açıklamasında bulundu.

Survival şu anda İspanya’nın Valencia kentinde, Ford’un Kuga, Mondeo ve S-Max üzere modellerinin üretildiği Ford gövde ve presleme fabrikasında test ediliyor. Robot yedek modülleri ve kaynak gereçlerini fabrikanın farklı bölgelerine taşıyor. Bir insan emekçi için yorucu bir vazife olabilecek bu iş, robot için hiçbir zorluk oluşturmuyor.

Lazer ışınları ile istikametini buluyor

Ford’un prototip otonom araçları üzere Survival da LiDAR teknolojisi kullanarak çevresindeki objeleri lazer ışınları aracılığıyla tespit ediyor. 17 farklı bölmesi olan bir otonom raf nizamı sayesinde Survival makul modülleri makul operatörlere götürebiliyor.

Ford, Survival’ın çalışanların yerini almayacağını, yalnızca günlerini biraz daha farklı hale getireceğini söylüyor. Otonom robot çalışanlara fabrikadaki daha karmaşık işlerle uğraşabilecekleri ekstra vakit sunuyor. Garcia Magraner “Yaklaşık bir yıldır süren deneme basamağında şimdiye kadar bir kusur yapmadı. Grubun kıymetli bir modülü haline geldi. Umarım kısa vakitte tam vakitli halde kullanmaya başlarız ve kullanımını başka Ford fabrikalarına da genişletebiliriz.” açıklamasında bulundu.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap