1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Google Huawei’yi mağdur ediyor!

Google Huawei’yi mağdur ediyor!
+ - 0

ABD ile Çin ortasında yaşanan ticari tansiyon süratle büyüyor. Bu soğuk savaştan en çok etkilenen markalardan biri de kuşkusuz teknoloji devi Huawei oldu. Amerika merkezli Google aldığı karar ile birlikte Huawei ile olan ilgilerini durdurdu. Huawei aygıtlarına bundan bu türlü Android mahzuru konuldu. 

Huawei kullanıcılarına Google’dan makus haber! 

Yapılan açıklamanın akabinde Google’a karşı bir ayaklanma kelam konusu. Bilhassa Huawei kullanıcılarını çok önemli bir biçimde etkileyebilir bu karar. Pekala bu karar sonucunda Huawei kullanıcılarını ne bekliyor? Öncelikle Android kullanıcılarına dağıtılan güncellemeler Huawei kullanıcılarına artık servis edilmeme riski var. 

Böylece kullanıcılar aygıtlara getirilen en şimdiki özelliklerden yararlanamayacak ve öteki kullanıcılara göre geri planda kalacaklar. Ayrıyeten müşteriler Google PlayStore ve Gmail uygulamaları da dahil olmak üzere Google servislerine olan erişimini kaybetme riski ile karşı karşıya. Pekala Huawei alınan bu karar ismine gerekli tedbirleri aldı mı? 

ABD ve Çin ortasındaki tansiyon büyüyor! 

Huawei’nin kendi işletim sistemini geliştirdiğini daha öncesinde sizlerle paylaşmıştık. Huawei Eser Lider Yardımcısı Bruce Lee yaptığı açıklamada muhtemel ambargolara karşı gerekli tedbirleri aldığını marka takipçileri ile paylaşmıştı. 

Şimdi geliştirilen işletim sisteminin ne vakit yayınlanacağı aşikâr değil. Bu yüzden ilerleyen vakitlerde bilhassa kullanıcıları ve Huawei markasını sıkıntı günler bekliyor diyebiliriz. Android için Play Store’a alternatif bir market kurulabilir tahminen. Lakin bu marketin içini doldurmak hiç lakin hiç kolay olmayacaktır.

Trump özel bir kararnameye imza atmıştı

Geçtiğimiz günlerde ABD Lideri Donald Trump, Amerika merkezli markaların ulusal güvenlik riski olan şirketlerle çalışmasına yasak getiren özel bir kararnameye imza atmıştı. Alınan kararın bu kararname ile ilgisi olduğu düşünülüyor. 

Huawei alternatif işletim sistemi üzerinde çalışıyordu

Öte yandan geçtiğimiz aylarda Huawei‘nin kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığı da ortaya çıkmıştı. Alınan bu karar sonrasında markanın kendi işletim sistemini geliştirme ihtimali de bulunuyor.

Şayet bu yasaklar OPPO, Xiaomi, ZTE ve başka Çinli markalara da yayılırsa ne olacağı konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Çünkü Huawei yalnızca işletim sistemi tarafından ABD merkezli markalara bağlı olsa da öbür Çinli markalar işlemciden başka komponentlere kadar birçok ABD markası ile işbirliği yapıyor. Fakat bu durumun zıddı işbirlikleri de var. Örneğin Apple aygıtlarını Çin’de ürettirdiği üzere birçok Çinli markanın komponentlerini de bu aygıtlarda kullanıyor. Alınan bu karanın Apple ve gibisi markaları nasıl etkileyeceği şimdilik bilinmeyen. 

Pekala ya siz alınan bu karar hakkında ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap