1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Güney Kore hayvan görünümünde askeri robotlar geliştiriyor

Güney Kore hayvan görünümünde askeri robotlar geliştiriyor
+ - 0

Günümüzde birçok kesimde kullanılan robotlar, yapay zeka teknolojileriyle birleştirildiğinde ortaya epeyce başarılı işler çıkabiliyor. Fakat yapay zekalı robotlar, gelecekte yalnızca günlük hayatta kullanılmak için üretilmeyecek. Güney Kore kuş, yılan, deniz yaratıkları ve birtakım böcekleri taklit eden yeni jenerasyon savaş robotları üzerinde çalışıyor.

Güney Kore hayvan görünümünde askeri robotlar geliştiriyor

Güney Kore’de ordu için silah sistemleri tedariği üzerinde çalışan Savunma Programı DAPA (The Defence Acquisition Programme Administration), ülkenin silahlı kuvvetlerine takviye olacak ‘’biomimetrics’’ ismi verilen projeyi geliştirmeye başladıklarını duyurdu.

Projede gerçek yaratıklardan ilhamla üretilecek ‘’biobot’’ ismi verilen robotlar yer alıyor. 2024 yılına kadar bitirilmesi öngörülen proje dahilinde üretilecek robotlar yalnızca askeri operasyonlara değil, arama/kurtarma çalışmalarına da takviye verecek kapasitede olacak. Kuş-benzeri android’ler ve yüzen robotlar mevzi gözetleme vazifesini üstlenecek, minyatür mekanik aletler düşmanın hareketleriyle ilgili bilgi toplayacak ve yılanımsı robotlar da yasak bölgelere sızabilecek halde tasarlanıyor. Asya ülkesinin bu atağı askeriyeyi ve robot teknolojisini temelden değiştirebilecek bir güce sahip.

Ülkede zarurî askerliğe reaksiyonlar çoğalıyor

Güney Kore ordusunun savunma stratejisinde giderek daha fazla teknolojiye kıymet vermesinin sebeplerinin en başında, ülkedeki doğum oranının düşmesi geliyor. Bunun yanı sıra ülkede zorunlu askerliğe karşı çıkanların sayısında da bir artış olduğu gözlemleniyor. Vicdani retçilerin yanı sıra, askere gitmek istemeyenler ruhsal bir rahatsızlıkları olduğunu söyleyerek ya da bilerek kilo alarak çürük raporu alıyorlar. Mecburî askerlik müddetinin 21 ay ila 24 ay ortasında değiştiği Güney Kore ordusunda hala yaklaşık 600.000 asker misyon yaptığını ayrıyeten hatırlatalım.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap