HABER SİTELERİ NASIL TASARLANMALIDIR ?

HABER SİTELERİ NASIL TASARLANMALIDIR ? yazarken belirli kurallara önem vermek gerekir. Yaygın kullanılan bu kurallar kaliteli bir sayfa yazmanızı sağlayacak, sitenizi diğer sayfalardan daha iyi bir konuma yükseltecektir. Peki nedir bu kurallar ?
 HABER SİTELERİ NASIL TASARLANMALIDIR ?
Okunuyor HABER SİTELERİ NASIL TASARLANMALIDIR ?

HABER SİTELERİ NASIL TASARLANMALIDIR ? yazarken belirli kurallara önem vermek gerekir. Yaygın kullanılan bu kurallar kaliteli bir sayfa yazmanızı sağlayacak, sitenizi diğer sayfalardan daha iyi bir konuma yükseltecektir. Peki nedir bu kurallar ?


1. RENK ŞEMALARI

HABER SİTELERİ NASIL TASARLANMALIDIR

Çoğu haber sitesi , beyaz bir arka plan üzerinde koyu renkli metin kullanır . Açıkçası, bu web siteleri büyük miktarda içerik barındırıyor ve bu siteler için okunabilirlik önemlidir. Web sitelerinde genellikle; başlıklar için veya içeriğin dışındaki sayfanın gövdesi için daha koyu renkler kullanır.

Haber sitelerinin büyük bir yüzdesi, metin için koyu gri veya siyahın yanı sıra mavi ve kırmızıyı da kullanır. Mavi renk; başlıklar, makale başlıkları ve bağlantılar için son derece yaygındır. Kırmızı renk; genellikle vurgu rengi olarak az miktarda kullanılır. Bazı haber web siteleri, navigasyon gibi başka yerlerde de daha fazla renk karıştırır.


2. ÜSTBİLGİ VE KENAR ÇUBUĞU AFİŞLERİ

HABER SİTELERİ NASIL TASARLANMALIDIR

Elbette, bu web sitelerinin hepsinin gelir üretmesi gerekiyor ve başlıklardaki banner reklamlar önemli bir gelir kaynağı. Bazı web siteleri tüm sayfalarda başlık reklamları kullanır ve diğerleri ana sayfadaki başlıkları hariç tutar, ancak bunları diğer sayfalardaki başlığın üzerinde görüntüler.

Bloglar genellikle kenar çubuklarında 125’e 125 piksellik afişler kullanırken, haber web siteleri genellikle 300’e 250 afiş kullanır. Web sitelerinin çoğu, bazı Adsense veya diğer metin bağlantılı reklamlarla karıştırılır.


3. ÜST GEZİNME

Bu eğilimin birkaç önemli istisnası olmasına rağmen, çoğu haber sitesi birincil gezinme menülerini başlığın hemen altına ve içeriğin üstüne koyar.


4. SEKMELİ İÇERİK ALANLARI

HABER SİTELERİ NASIL TASARLANMALIDIR

Pek çok haber web sitesi, ziyaretçilerin popüler makaleleri, en son makaleleri, en çok yorum yapılan makaleleri, vb. Görmesine olanak tanıyan sekmeli içerik alanları kullanır. Bu, bazen kenar çubuğunda ve diğer zamanlarda, ana içerik alanında kullanılır. Bu, kullanıcıların gördükleri içerik ve bağlantılar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasına olanak tanır ve belirli bir alanda daha fazla içeriği erişilebilir hale getirerek tasarımda yer tasarrufu sağlayabilir HABER SİTELERİ NASIL TASARLANMALIDIR


5. IZGARA TABANLI DÜZENLER

Gazete web siteleri genellikle ızgara tabanlı tasarımlarla oluşturulur. Izgara, yalnızca oluşturduğu keskin görünüm nedeniyle değil, aynı zamanda büyük miktarda içeriği yönetmenin ve düzenlemenin en etkili yollarından biri olduğu için popüler bir seçimdir . 


HABER WEB SİTELERİ VE BLOGLAR ARASINDAKİ ÖNEMLİ FARKLILIKLAR

Bir haber sitesi ile blog arasındaki fark çok keskin değildir ve bu iki türü ayırt etmek bazen zordur. Bu makalenin amacına uygun olarak, “blog” bir yazar ekibi tarafından ticarileştirilmiş bir haber blogundan çok geleneksel bir bloga atıfta bulunmaktadır . Bloglar ve haber siteleri arasında kesinlikle benzerlikler olsa da, bazı temel farklılıklar da vardır.


SOSYAL MEDYA ENTEGRASYONU

Bloglarda pencere öğeleri veya oylama düğmeleri görmek son derece yaygındır; aslında çoğu blog bunları bir şekilde kullanır. Bununla birlikte çoğu haber sitesi, bunları daha kurnazca kullanır . Giderek artan sayıda haber sitesi, sosyal medyanın etkisinin farkındadır, ancak bu araçları tasarımlarında hala ustaca kullanmaktadırlar.


RSS BESLEMELERİ

Abonelikler ve RSS beslemeleri, blog yazmanın büyük bir parçasıdır ve çoğu blog, ziyaretçilerin abone olmalarını kolaylaştırmak için büyük simgeler veya FeedBurner sayıları kullanır. Bununla birlikte, çoğu haber web sitesi, bir blog gibi okuyuculara RSS beslemeleri göndermez . Çoğu haber web sitesi, genellikle içerik kategorisine göre beslemeler sunar, ancak bunlar tasarımın veya düzenin önemli bir parçası değildir. Aslında, çoğu ziyaretçi muhtemelen küçük simgeleri veya beslemelere giden bağlantıları fark etmez. RSS beslemeleri ortalama okuyucuların günlük yaşamlarının bir parçası haline geldikçe, bu muhtemelen değişecektir.


YORUMLAR

Okuyucu yorumları ve tartışmaları çoğu blog için kritik bir unsurdur, ancak haber web siteleri için o kadar önemli değildir. Pek çok haber sitesi okuyucuların yorum bırakmasına izin verir, ancak bunlar genellikle tasarımda sonradan düşünülür ve nadiren bir blogda olduğu gibi tanıtılır. Örneğin, birçok blog ön sayfada gönderilerin alıntılarını gösterir ve hemen hemen hepsi de yorum bölümüne bağlantı veren alıntıyla birlikte bir yorum sayısı gösterir. Bu, birkaç haber sitesinde kullanılır, ancak nadirdir.

Yorum Yap
Giriş Yap
buradan bir menü oluşturun