1. Ana Sayfa
  2. İnceleme

Huawei Mate 20 Pro ultra geniş açı modunu inceliyoruz!

Huawei Mate 20 Pro ultra geniş açı modunu inceliyoruz!
+ - 0

Geçtiğimiz günlerde teste gelen ve bir müddettir kullandığımız Huawei Mate 20 Pro üç modüle sahip bir ana kamera sistemi ile geliyor.Bu üç kameradan ana olanı 40 Megapiksel çözünürlük sunuyor. f/1.8 diyaframa sahip olan bu ana kameraya 8 Megapiksel f/2.4 diyaframlı 80 mm odak uzaklığına sahip ikinci bir kamera eşlik ediyor. Üçüncü kamera ise 20 Megapiksel çözünürlüğu f/2.2 diyafram ile sunuyor. Odak uzaklığı 16 mm olan bu kameranın ana misyonu ise ultra geniş açı sunmak.

Huawei Mate 20 Pro ultra geniş açı modunu inceliyoruz!

Yazımızın ana konusu olan bu ultra geniş açılı kamera bize çokm daha geniş alanları kadraja alma imkanı sunuyor. 20 Megapiksel çözünürlüklü bu kamera bilhassa alanın tar olduğu kapalı yerlerde ya da daha geniş bir alanı kadraja almamız gereken görüntü çekimlerinde çok işe yarıyor.

Cep telefonun ana kamerasını adeta bir aksiyon kamerasına çeviren bu kamera biz kullanıcılara geniş açı kullanımı sunuyor. sonuçları çok başarılı olan bu kamera modunun kullanabilmek için öncelikle kameranın çözünürlüğünü ana menüden 10 Megapiksel olarak ayarlamak gerekiyor. Geniş açı ve optik zoom üzere özellikler çözünürlük 10 Megapiksel olarak ayarlandığında kullanılabiliyor.

Bu modu etkin yaptığınızda kameranın ekranında alt kısımda 1X, Geniş ve 3X olmak üzere 3 farklı mod geliyor. Burada geniş moduna tıkladığınızda ultra geniş açılı kameraya otomatik bir geçiş yapılır. Bu sayede olağanda kadraja sığmayan, fotoğraflayamadığımız alanları bile alabildiğimiz bir kadraja geçiyoruz.

Sayfada gördüğünüz örneklerde de olduğu üzere ultra geniş açı ile çok hoş sonuçlar alabiliyorsunuz. İnsan ya da hayvan yüzlerini komik hale de getiren (yakından çekerseniz) bu mod ile eğlenceli sonuçlar da alabilirsiniz.

Bilhassa görüntü fotoğraflarında ya da kapalı yerlerde yapılan ve yer darlığından kadrajın genişletilemediği durumlarla çok işe yarayan bu modu çok beğendiğimizi vakit zaman fotoğraflarda kullandığımızı belirtelim.

Ultra geniş açı görüntü da da kullanılabiliyor

Öte yandan bu modu yalnızca fotoğraf çekerken değil tıpkı vakitte görüntü da kullanabiliyorsunuz. Hatta görüntü kaydı sırasında gerçek vakitli olağan, ultra geniş ve optik zoom (3X) modları ortasında geçiş yapabildiğinizi de belirtelim. Bu da şayet bir görüntü kayıt ediyorsanız çok yararlı bir özellik olarak işimize yaradı.

Ultra geniş açı modunda dikkat edilmesi gerekenler

Ultra geniş açı kullanmak eğlencelidir fakat kimi bahislerde dikkatli olmayı da beraberinde getirir: Öncelikle bu üslup geniş açılır kenarlara hakikat perspektif kaçışı ismi verilen imgenin bozulmasına (kenarlardaki dik çizgiler eğilir, insan yüzleri yassılaşır ve gibisi sorunlar) neden olabilir. Her na kadar Huawei Mate 20 Pro ultra geniş açı modunda bu üslup bir sorun olmasa da siz yeniden de insan yüzlerini ya da dik objeleri kenarlara koymamaya ihtimam gösterin.

İkinci olarak geniş açı kullanımı fotoğrafta aralık tesirini artırır. Yani olağanda yakın durduğunuz bir mevzu çok uzakta üzere görünebilir. Bu bakımdan ultra geniş açı modunu kullanırken dikkatli olmanız gerekebilir. Olur olmaz kullanımı istemediğiniz sonuçların alınmasına yol açabilir.

Huawei Mate 20 Pro‘da bulunan ultra geniş açı modu fotoğraf ve görüntü manasında değerli bir açılım sunuyor ve kullanıcısına esneklik kazandıran bir mod olarak karşımıza çıkıyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap