1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Huawei yaptırımına Microsoft da katıldı!

Huawei yaptırımına Microsoft da katıldı!
+ - 0

Teknoloji devi Microsoft Huawei’nin Windows dizüstü bilgisayarlarını kendi internet mağazalarından kaldırdı. Microsoft’un Huawei diz üstü bilgisayarlarından Windows lisansını kaldırıp kaldırmadığı ile ilgili bir açıklama yapmak yerine sessiz kalmayı tercih etmesi de dikkatlerden kaçmadı.

Huawei yaptırımına Microsoft da katıldı!

Huawei’nin ürettiği Matebook X Pro ve Huawei MateBook D dizüstü bilgisayarının Microsoft’un online mağazalarında bulunamadığı, arama yapıldığında hiçbir bir esere rastlanmadığı ortaya çıktı. 

Huawei’nin ise Microsoft’tan gelecek potansiyel yaptırım kararına karşı son 3 aydır hazırlandığı ve kendi Windows versiyonunu hazırlama basamağında olduğu bildiriliyor. Bu yasaklamaların devam etmesi halinde bunun Huawei’yi önemli bir biçimde ziyan vereceği düşünülmekte.

Geçen hafta ABD Lideri Donald Trump hükümeti tarafından alınan karar gereği, içlerinde Huawei’nin de olduğu 70 kadar şirket kara listeye alınmıştı.

ABD yetkilileri daha evvel Huawei’yi bir “ulusal güvenlik tehdidi” olarak nitelendirerek, başka Avrupalı ülkelerin de yeni jenerasyon 5G ağlarında Huawei ağ ekipmanlarını kullanmamaları için talepte bulunmuştu. Google’ın Huawei ile mutabakatını bitirmesinin akabinde Intel ve Qualcomm Çin markası ile işbirliğini sınırlandımıştı.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap