1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Huawei’nin taşınabilir işletim sisteminin ismi ortaya çıktı

Huawei’nin taşınabilir işletim sisteminin ismi ortaya çıktı
+ - 0

Geçtiğimiz günlerde teknoloji kesimine bomba üzere düşen Google‘ın Huawei markasından Android işletim sistemi dayanağının çekmesiyle bir arada markanın kendi taşınabilir işletim sistemi geliştirmesi tekrar gündeme gelmişti.

Huawei’nin taşınabilir işletim sisteminin ismi ortaya çıktı

Aslında Huawei’nin taşınabilir işletim sistemi geliştirdiği konusu daha evvel de gündeme gelmişti. Markanın geçtiğimiz yıllarda Android alternatifi bir işletim sistemi üzerinde çalıştığı tez edilmiş ve Huawei de bu tezleri yalanlamamıştı.

Artık ortaya çıkan bilgilere nazaran firma uzun yıllardır bu işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Ortaya atılan tezlere nazaran Huawei, Project Z isimli taşınabilir işletim sistemini son birkaç yıldır geliştiriyor. hala geliştirme kademesinde olan işletim sisteminin son kullanıcı için tam olarak hazır olmadığı da gelen bilgiler ortasında yer alıyor.

Sorun yalnızca taşınabilir işletim sistemi değil

Öte yandan taşınabilir aygıtlar için işletim sistemi geliştirmek kolay olsa da uygulama ekosistemini kurmak o kadar kolay değil. Uzun yıllar, emek, vizyon ve bütçe gerektiren bir çalışma olan bu üslup bir ekosistem kurmak çok büyük şirketler için bile sıkıntı bir süreç. Geçmişte Microsoft’un denediği lakin başarılı olamadığı taşınabilir işletim sistemi geliştirme kurgusunun Huawei için nasıl bir macera olacağını öngörmek sıkıntı. Lakin mevcut durumda markanın bu üslup bir adım dışında fazla bir alternatifi de bulunuyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap