1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Instagram’da vefatını oylamaya sunup intihar etti!

Instagram’da vefatını oylamaya sunup intihar etti!
+ - 0

Olay, Malezya’nın doğusundaki Salavak eyaletinde yaşandı. Polisin verdiği bilgiye nazaran, ismi açıklanmayan 16 yaşındaki genç kız, Instagram hesabında bir anket paylaştı ve takipçilerine “Gerçekten değerli. Bana mevt ya da hayatı seçme konusunda yardım edin” diye seslendi.

Instagram’da mevtini oylamaya sunup intihar etti!

Birden fazla kullanıcının ‘ölüm’ demesi üzerine genç kızın kendisini öldürdüğü tez edildi. Polisin yaptığı incelemelere nazaran yüzde 69 ankette ‘ölüm’ dedi. Olayın duyulması tartışma yarattı. Avukat ve miletvekili Ramkarpal Singh, genç kızın ölmesi istikametinde oy kullananların intihara teşvik nedeniyle suçlanmaları gerektiğini söyledi.

Instagram’da karşılık verenlerin ‘yaşam’ seçeneğini işaretlemesi halinde genç kızın hayatta olacağına inandığını söyleyen “Singh, “Kullanıcıların birden fazla, kendi hayatına son vermek konusunda cüret vermeseydi genç kız bugün yaşıyor olur muydu? Şayet profesyonel yardım alması önerilseydi bunu yapar mıydı? Hakikaten kullanıcıların yüreklendirmesi hayatına son verme kararını etkiledi mi?” diye sordu.

Singh, “İntihara teşebbüs bu ülkede cürüm olduğu için, tahminen de birini intihara teşvik etmek de kabahat olmalı” diyerek hususun araştırılmasını istedi. Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Syed Saddiq Abdul Rahman’a nazaran ise, yaşanan trajedi ülkedeki ruh sıhhati konusunda ulusal seviyede tartışma yapılması gereksinimini ortaya koydu.

Rahman, “Gençlerimizin ruh sıhhati hakkında sahiden telaşlıyım. Bu,  ciddiyetle ele alınması gereken ulusal bir mesele” dedi. Yaşanan olay akıllara bir defa daha toplumsal medya kuruluşlarının siyasetlerini getirdi. Instagram şubat ayında bir açıklama yaparak, hassas ekranlar özelliğini yayına alarak kendine ziyan verme fikri bulunduran içeriklerin gizleneceğini duyurmuştu.

Bu atak, İngiltere’de 2017 yılında intihar eden 14 yaşındaki Molly Russell’ın akabinde gündeme gelmişti. Russell’ın ailesi, kızlarının Instagram’daki intihar imgelerinin akabinde hayatına son verdiğini savunuyordu.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap