1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Microsoft, Windows 10 ile şifrelere veda edecek!

Microsoft, Windows 10 ile şifrelere veda edecek!
+ - 0

Microsoft, Windows 10 ile şifrelere veda edecek!

Bu hafta Windows 10’da şifrelerin ortadan kalkacağını doğrulayan Microsoft’un kripto, kimlik ve doğrulama grubunun küme müdürü Yogesh Mehta Windows 10 kullanan 800 milyon kişinin şifresiz bir dünyaya bir adım daha yaklaştığını söyledi.

Ayrıca Yogesh Mehta, yeni Windows 10 Mayıs güncellemesinde, Windows Hello’nun FIDO2 onaylı bir doğrulayıcı haline geldiğini söyledi. Pekala bu ne manaya geliyor? FIDO (Çevrimiçi Süratli Kimlik) Birliği, şifre sorununu, şifrelerin yerini alacak teknoloji standartları geliştirerek inançlı bir formda aşmayı amaçlayan, sanayi çapında bir kurum. FIDO2, giriş süreçlerinin güçlü kriptografik güvenlik uygulamaları ile desteklenen bir standartlar bütünü.

Microsoft, Windows 10 kullanıcılarının yüz tanıma ile giriş yapmasını sağlayan Windows Hello’nun 2015’te kullanıma sunulması ile birlikte şifrelerden kurtulmak için değerli çalışmalar yürütüyordu. FIDO (Çevrimiçi Süratli Kimlik) Birliği Pazarlama Genel Müdürü Andrew Shikiar, Microsoft’un FIDO Birliği’nin şifrelerin ötesine geçme hedefinin ebediyen destekçisi olduğunu ifade etti. 

Windows 10’un FIDO2 sertifikası alması ile birlikte şifreler büsbütün ortadan kalkacak mı?

Windows 10 için şifrelerin ortadan kalkması uzun ve acılı bir süreç olacak üzere duruyor. Mehta “Şirketlerin ve yazılım geliştiricilerinin şifresiz bir gelecek için yeni stratejiler geliştirmesini ve Windows Hello üzere alternatifleri desteklemeye başlamasını öneriyoruz.” diyor ve şifresiz gelecek için sanayideki platformlar ve tarayıcılarda kullanılabilen tahliller geliştirmesi gerektiğini vurguluyor. 

ESET’ten Güvenlik Uzmanı Jake Moore “Geçtiğimiz birkaç ay içinde karşılaştığımız data sızıntıları göz önünde bulundurulduğunda, şirketlerin kullanıcılarını korumak için gerekli adımları attıklarını görmek hoş. Lakin şifreler hala art planda çalışmaya devam eden özellikler olarak kullanılacak. Kullanıcılar bu yüzden, bilgilerinin istenmeyen bireylerin eline ulaşmasını önlemek için daha yeterli şifre idaresi ve çok faktörlü doğrulama kullanmalı.” açıklamasında bulundu.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap