1. Ana Sayfa
  2. Haberler

NASA 2024 yılında birinci kere bir bayan astronotu Ay’a gönderecek

NASA 2024 yılında birinci kere bir bayan astronotu Ay’a gönderecek
+ - 0

NASA tarafından 2024 yılında Ay’a bayan astronot gönderilecek misyonun ismi Artemis olarak açıklanırken, bu misyon için bir bayan bir de erkek astronotun misyon alacağı belirtildi.

NASA 2024 yılında birinci defa bir bayan astronotu Ay’a gönderecek

1969 yılında gerçekleştirilen Ay görevine sadece erkek astronotları gönderen NASA, 2024 yılında Ay’a gerçekleştirilecek olan vazife için bayan astronata misyon vermeyi planlıyor. Apollo 11 misyonu ile Ay’a birinci defa erkek astronotların ayak basmasını sağlayan NASA, bu sefer 2024 yılında gerçekleştirilecek olan Artemis isimli vazifesi için bir bayan ve bir de erkek astronatu Ay’a göndermeyi planlıyor. Çalışmalarına orta verilmeden devam edilen yeni vazife için belirlenen isim bilim dünyasının dikkatini çekmeyi başarırıken, NASA tarafından bu vazifeye verilen isim ile ilgili yapılan değerlendirmelerde Artemis isminin Yunan mitolojisinde Ay Tanrıçası olarak bilindiği ve ismin buradan esinlenildiği düşünülüyor. 

NASA yetkililerinden Jim Bridenstine tarafından yapılan açıklamalarda, 11 yaşında bir kızı olduğunu ve Artemis ismine sahip olacak bu vazifenin onun için büyük bir kıymete sahip olduğunu belirten Bridenstine, bu türlü bir misyon için bayan bir astronotun seçilmesinden ötürü memnun olduğunu belirtirken, gelecekte bayanların bu cins misyonlarda daha faal rol almasını beklediğini söz etti.

Artemis vazifesi için ayrılan bütçe ne kadar?

Şuan için başlangıç kademesinde olan Artemis misyonu kapsamında Ay’a gönderilecek kapsül için gerçekleştirilecek çalışmalar kapsamında, yakın bir tarihte yapılan açıklamalarda Amerikan hükümeti tarafından bu vazifenin gerçekleştirilebilmesi için yapılacak çalışmalara 21 milyar dolarlık bütçe ayrıldığı ancak NASA’nın bu bütçenin yetmediğini belirterek, ek olarak 1.6 milyar dolar daha ek bütçe talebinde bulunduğu bilgilerine ulaşıldı.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap