1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Robotik ameliyat aygıtı sonda, atan kalp içinde vazife aldı!

Robotik ameliyat aygıtı sonda, atan kalp içinde vazife aldı!
+ - 0

Harvard Üniversitesinden araştırmacıların geliştirdiği robotik bir ameliyat aygıtı, atan bir kalbin içinde otonom biçimde hareket edebilmeyi öğrendi. Görmek için yalnızca küçük bir kamera kullanan aygıt, domuzların kalplerinde hakikat noktaya gitmeyi başardı. Daha sonra tabipler ameliyatı tamamladı. Harvard Tıp Okulu’ndan Pierre Dupont ve çalışma arkadaşları robotik bir sonda geliştirdi. Aygıt öteki uçta hareketlerini denetim eden bir motor sistemine bağlı. İnce bir tüp formundaki sondalar ameliyatlarda aygıtları ve ilaçları istenen bölgelere ulaştırmak için sıklıkla kullanılıyor. Grubun geliştirdiği aygıtın ucunda bir kamera ve LED ışık bulunuyor. 

Deneyimli bir hekim kadar başarılı

Sondanın hareketlerini denetim eden algoritmayı eğitmek için kalbin iç yapısını gösteren 2 bin adet fotoğraf kullanan takım, aygıtı daha sonra kalbinde delik bulunan beş domuzun kalplerindeki deliklere implant yerleştirmek için kullanıldı. Her bir sürecin başında bir tabip kalbin alt kısmında küçük bir delik açtı. Bu delikten içeri sokularak sonda, otonom olarak sızıntının bulunduğu yere gitmesi için görevlendirildi.

Grup her bir ameliyatta sondanın taraf bulma yeteneklerini tekraren test etti. Her domuzda ortalama üç adet kapatılması gereken sızıntı bulunuyordu. 83 denemede sonda % 95’lik bir muvaffakiyet oranıyla sızıntıların bulunduğu pozisyonlara ulaştı. Daha sonra bir tabip ameliyatı gerçekleştirerek sızıntıyı kapattı.

Pierre Dupont “Cihazın muvaffakiyet oranı tecrübeli bir doktorunki ile muadil. Sızıntıya ulaşmak üzere sıradan misyonlar robotlar tarafından gerçekleştirilince hekimin üzerindeki zihinsel yük de azalmış oluyor. Böylelikle hekimler delikleri kapatmaya odaklanabiliyor.” açıklamasında bulundu.

Şu anda sızıntı olan bir kapakçık implantını tamir etmek için hekimler, ultrason tarafından sağlanan görsel ipuçlarından ve elleri ile yönettikleri sondanın yarattığı histen faydalanıyor. Duke Üniversitesinden Manesh Patel “Bunun için kıymetli derecede yetenek ve tecrübe gerekiyor. Teknoloji bu süreci daha kolay hale getiriyor.” açıklamasında bulundu.

Manesh Patel otonom sondanın kalbe direkt olarak kesik açılarak değil, kan damarları aracılığıyla girebilecek kadar geliştirilmesini umuyor. Kalbe damarlar aracılığıyla ulaşmak, kalp dokusuna gereksiz ziyanlar verilmesini engelliyor ve hekimler bu işi el ile yaparken bu formülü kullanarak kalbin dokusunun ziyan görmesine mahzur oluyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap