Scottish Fold Kedi Cinsi Özellikleri

 Scottish Fold Kedi Cinsi Özellikleri
Okunuyor Scottish Fold Kedi Cinsi Özellikleri

Scottish Fold kedi cinsi gerek görüntüsü gerekse özellikleri ile dünyanın en çok ilgi gösterdiği kedi cinsi arasında yer alıyor. Bu tatlı mı tatlı kedi dostlarımızın aslında tüm hayatları  maalesef sağlık sorunları ve ağrılarla geçiyor. Scottish Fold kedi cinsi özelliklerine ve daha fazlasına gelin birlikte bakalım.

patiliyo.com

Bir çiftçi tarafından keşfedilmiştir.

Scottish Fold 1961 yılında İskoçya’ da, William Ross adlı bir çiftçi tarafından keşfedilmiştir. 1966 yılında küçük ve içe doğru kıvrık kulak yapısı nedeniyle, diğer kedi cinsleriden kendini ayıran Scottish Fold , GCCF (Governig Gouncil of the Funcy) tarafından kayıt altına alınmıştır. Diğer ırklara göre çok farklı kulak yapısına sahip olan Scottish Fold Kedisi 1960 ‘lı yıllarda ” Governing Council of the Cat Fancy” adlı kuruluş tarafından resmi olarak kedi ırkı olarak kayıt edilmiştir. Kayıt edildikten 10 yıl sonra kulağındaki farklı yapının enfeksiyonlar ve genetik bozukluklardan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Hastalığın genetik olmasından dolayı kayıt ve kabul işlemleri durdurulmuştur. Genetik Mühendisleri bu tanımlamadan sonra Scottish Fold Kedisini; Amerika’ya götürerek bu genetik hastalığa karşı mücadele etmişlerdir.

 Kıvrık Kulaklı Kedi

ilk göze çarpan küçük kıvrık kulaklar ve geniş, yuvarlak kafa yapısıdır. Yuvarlak gözleri, tombul yanaklarıyla sevimlilik abidesi sayılabilecek bu özel kedi, yumuşacık ses tonu ve melodik miyavlamalarıyla kısa zamanda insanların sevdiği ve beslediği evcil bir kedi haline gelmiştir.

patiliyo.com

Ancak , bu sevimli kıvrık kulakların ardında bir dram yatıyor…

Scottish Fold cinsi kedi, kıkırdak gelişimini etkileyen genetik bir mutasyona sahiptir. Bunun dışardan en belirgin görüntüsü ,  kulak kıkırdağını katlayarak kulakları öne doğru bükerek kediye karakteristik görünümünü vermektir.

Scottish Fold, sakin ve sıcak kanlı olmasının yanında zeki bir kedidir ve kendine has oturuş şekliyle, spesifik bir özellik daha kazanmıştır. Ne yazık ki, kulak kıkırdağında anormalliğe neden olan genetik kusur aynı zamanda kemiklerin kıkırdağında ciddi anormalliklere neden olur ve  kıvrımlı kulaklara sahip tüm kedilerde kusurlu kemik gelişimi ve ciddi kemik ve kıkırdak anormallikleri olacaktır. Bu osteokondrodisplazi olarak bilinen kemik ve kıkırdak gelişiminde bir bozukluk için genel bir terimdir.. Bu kemik ve kıkırdak anormallikleri şiddetli ağrılara neden olur.

Zeki , sakin ve yumuşak tavırlara sahip Scottish Fold , kucakta bulunmaktan hoşlanmaması aslında  çeşitli derecelerde ağrılı dejeneratif eklem hastalığından kaynaklandığı düşünülmektedir. Scottish Fold kedilerinde klinik olarak hareket etme isteksizliği, anormal duruş ve yürüme, topallık ve kısa şekilsiz uzuvlar olarak belirgindir.

patiliyo.com

International Cat Care ve diğer uluslarası kuruluşlar ciddi ağrılı hastalığa neden olduğu bilinen bir genetik mutasyona sahip olan bu  kedileri üretmeye devam etmenin etik olmadığına inanıyor . Kedi için doğal olmayan bir görünüm ve temelde yatan genetik kusurun, kedinin sağlığı için geniş kapsamlı ve ciddi sonuçları var.

Scottish Folds’un acı çekmesine ilişkin bilimsel kanıtlar hakkında bilgi için, Intelligent Cat Care ya da bir çok uluslararası kuruluşun çevrimiçi makalelerini okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz.

patiliyo.com
Burak Aslan
Author: Burak Aslan

Deneme

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Teknocu.net

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Giriş Yap