1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Silikon Vadisi merkezli borsa LTSE için onay çıktı!

Silikon Vadisi merkezli borsa LTSE için onay çıktı!
+ - 0

Teknoloji teşebbüsçüsü, müellif ve teşebbüs danışmanı Eric Ries tarafından kurulması planlanan Silikon Vadisi merkezli uzun vadeli borsa LTSE için onay çıktı. Borsa şirketlerin idaresi ve oy hakkı konusunda eşsiz bir yaklaşıma sahip olduğunu ve şirketleri kısa vadeli muvaffakiyet baskısından kurtaracağını tez ediyor.

Şirketin uzun vadeli yatırımları ve yenilik planları değerli olacak

birinci defa Kasım ayında teknoloji teşebbüsçüsü, muharrir ve teşebbüs danışmanı Eric Ries tarafından Sermaye Piyasası Şurasına (SEC) sunulan LTSE, yeni teşebbüsleri kendisine çeken, ülkenin teknoloji başşehrinde, para kaybetmekte olan ve uzun vadeli inovasyona odaklanabilmek isteyen teşebbüslere hitap etmek istiyor. Bu usul teşebbüsler öbür borsalarda halka arz edildiklerinde uzun vadeli yatırımlardan fazla çeyrek raporları ile yatırımcıları etkilemek zorunda kalıyor.

Eric Ries bu fikir üzerinde yıllardır çalışıyordu ve birçok risk sermayedarından 19 milyon Dolar yatırım toplamayı başarmıştı. Daha evvel SEC tarafından reddedilen teklif, yapılan güncellemelerin akabinde sonunda onay görmeyi başardı

2017’de yapılan bir araştırma, halka arz edilen şirketlerin patent müracaatlarının beş yıl içinde yüzde 40 azaldığını gösteriyor. Yatırımcılar tarafından sıkı biçimde takip edildiğini bilen şirketler riskli yenilikler yerine daha inançlı yolları tercih ediyor. Bu da yeniliklerin önünü kapatıyor. Eric Ries LTSE’nin bunu aksine çevireceğini argüman ediyor.

En fazla oy hakkı, payları daha uzun müddet elinde bulunduranların olacak

Şirketleri uzun devirli yeniliklere odaklanma konusunda teşvik edecek birtakım kurallara sahip olacak LTSE, şirketlerden yöneticilere çeyrek sayılarına nazaran verilen bonusları kısıtlamaları talep edilecek. Ayrıyeten yatırımcılara şirketin ana kilometre taşları, planları ve uzun periyotlu yatırımcıları ödüllendirme siyasetleri anlatılacak. Yatırımcılar, ellerinde şirketin payını ne kadar uzun müddettir bulunduruyorsa, idare konseyinde o kadar fazla kelam hakkına sahip olacak.

LTSE ayrıyeten şirketlere diğer bir borsada daha yer alma imkanı sağlayacak. ABD’den ve yurt dışından bir dizi yatırımcının ve varlık yöneticisinin borsaya katılacağına dair niyet mektuplarını imzaladıklarını söyleyen Eric Ries  konu ile ilgili daha fazla ayrıntıya yer vermedi.

Teknoloji şirketleri çoklukla bu borsaları tercih ediyor lakin ortalama bir teşebbüsün halka arzı 12 yılı buluyor. LTSE bu süreyi azaltmayı ve yeni teşebbüslerin yatırımcılarla daha kolay çalışmasını sağlamayı amaçlıyor. Böylelikle, başarılı olan teşebbüslerin gelirlerinden yalnızca bir avuç güçlü yatırımcı değil, borsadan pay alan herkes faydalanabilecek. Yeni borsanın New York Borsası ve Nasdaq üzere daha esaslı ve geniş kaynaklara sahip rakipleri karşısında nasıl bir performans göstereceği şimdiden merak konusu. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap