1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Sinek kuşu üzere uçan yapay zekalı robot kuş üretildi

Sinek kuşu üzere uçan yapay zekalı robot kuş üretildi
+ - 0

Kuşlar ortasında süratli kanat çırpmasıyla dikkat çeken sinek kuşundan ilham alan Purdue Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar yapay zekalı bir robot kuş üreterek bilim dünyasının ilgisini çekmeyi başardılar.

Sinek kuşu üzere uçan yapay zekalı robot kuş üretildi

Son vakitlerde tabiatta yaşayan canlılardan ilham alınarak üretilen araç ve robot modellerinin ortasına bir yenisi daha eklendi. Purdue Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar tarafından yapılan son çalışmalar sonucunda saniyede 80 kere kanat çırparak bir istikamete hakikat uçabilen sinek kuşu gibisi yapay zekalı robot bir kuş tasarlandı. Yapay zekalı robot kuşun çalışma formu sinek kuşunun havadaki kanat çırpışı ve istikrar presiplerine dayanıyor.    

Sinek kuşundan ilham alınarak geliştirilen yapay zekalı robot kuş, sinek kuşunun kanat çırpışını ve havadaki istikrar sistemini öğrenebilen bir algoritmaya sahip yapay zekayı bünyesinde barındırıyor. Sinek kuşlarının kanat çırpma ve istikrar prensiplerinin belirlenebilmesi için bilim insanları özel kameraları kullanarak makine öğrenmesi tekniğiyle geriye hakikat ve dikey tarafta de çok rahat hareket edebilme yeteneğine sahip olan sinek kuşunun hareketlerini bir simülasyon formunda kaydettiler. Tasarlanan robot kuş bu simülasyondaki kanat çırpma hareketlerini yapay zeka sayesinde rahatlıkla öğrenebiliyor.

Robot kuş zımnî vazifelerde kullanılabilir

3 boyutlu yazıcı yardımıyla hafif malzemeler kullanılarak üretilen robot kuşun toplam tartısı 12 gram. Açık kaynaklı simülasyonları GitHub’da yayınlanan robot kuşun dokunduğu yüzeyleri yapay zeka sayesinde algılayabildiğini belirten Purdue Üniversitesi Makine Mühendisliği Doçenti Xinyan Deng, robota görme yeteneği kazandırılabileceğini ve böylelikle güvenlik güçleri tarafından yürütülen saklı misyonlarda ve arama kurtarma çalışmalarında da kullanılabileceğini belirtti.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap