1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Tarihi ağacı söktü 586 bin dolar ceza yedi!

Tarihi ağacı söktü 586 bin dolar ceza yedi!
+ - 0

ABD medyasında çıkan haberlere nazaran, San Francisco’nun kuzeyinde Santa Rosa’da yaşayan Peter ve Toni Thompson çifti, bir kısmı kanunla muhafaza altında bulunan 137 dönüm yerlerine yeni bir konut yaptırdı. Çift, yerde bulunan 180 yıllık meşe ağacını yerinden söktürüp yeni yaptıkları meskenin yakınına dikmek için müteahhitle anlaştı.

Tarihi ağacı söktü 586 bin dolar ceza yedi!

İş makineleri ile sökülüp yeni yerine dikilen asırlık ağaç, burada kuruyunca bölge etraf muhafaza yetkilileri olay yerinde inceleme yaptı ve meşe ağacı ile etraftaki öteki ağaç ve yeşilliklere verdikleri ziyandan ötürü çifti dava etti.

Sonoma County Yüksek Mahkemesi, Thompson çiftini, müsaade almaya gerek duymadan çevre koruma yasasına karşı “mağrur bir biçimde saygısızca davranıp kasıtlı ve bilerek” ihlalde bulundukları gerekçesiyle 586 bin dolar cezaya mahkum etti.

Thompson çiftinin, mahkeme kararından sonra kelam konusu araziyi 8 milyon 450 bin dolara satışa çıkardığı kaydedildi. Pekala ya siz verilen ceza hakkında ne düşünüyorsunuz? Cezanın ölçüsü sizce ders verici nitelikte mi yoksa biraz abartılmış mı? 

Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlere aktarmayı unutmayın.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap