1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

Telefon hoparlörü ve mikrofonu nasıl temizlenir?

Telefon hoparlörü ve mikrofonu nasıl temizlenir?
+ - 0

Cep telefonlarının hoparlör ve ahizelerinden (yani mikrofon) aşikâr bir müddet sonra ses alma ve ses gelme özelliği azalır. Bunun en kıymetli sebebi toz ve gibisi dış etkenlere maruz kalan bu bölgelerin vakitle tıkanması olarak açıklanabilir. Şayet siz de bu durumdan şikayetçi iseniz telefonunuzu tamire götürmeden de tahlil üretebilirsiniz. Kolay bir uygulama olan bu paklık süreci için biraz dikkat, biraz da marifet gerekiyor. Aşağıdaki anlatacağımız süreçleri yaparken kibar davranmanız ve süreci fazla bastırmadan yapmanızı öneriyoruz.

Bu tip süreçlerde her vakit yaptığımız üzere bütün riskin size ilişkin ve muhtemel bir meselede bütün sorumluluğun sizde olduğunu belirtelim. Anlatması bizden, uygulaması sizden:

Telefon hoparlörü ve mikrofonu nasıl temizlenir? (video)

Birinci olarak bu süreci nazik bir formda yapmanızı öneriyoruz. Bu süreç için bir modül lateks ya da köpük olarak isimlendirilen banta gereksinimimiz var. Bu bantı kırtasiye ya da nalburlarda bulabiliriz. Bu bant olağan bantlardan farklı olarak yumuşak bir katmana sahip.

Bu katmanlı yapı bizim için kıymetli çünkü hoparlör ya da mikrofon yuvasında bulunan deliklerin üstünü bu bant ile temizleyeceğiz. Bu köpüklü yapı nazik bir biçimde o yuvanın deliklerini temizlemeye yardımcı olacak.

Bu köpük bantı alıp mikrofon ve hoparlörün üstüne yavaşça bastırıp, bu yuvaların içinde bulunan toz ve kirleri temizleyebiliyorsunuz. Lakin bu süreci yavaşça yapmanızı öneriyoruz. Bu süreci hem mikrofon hem hoparlör yuvası için yapıp, mümkünse birkaç sefer tekrarladığınızda bu yuvalardaki kirlerin temizlendiğini göreceksiniz.

Yazılı olarak anlattığımız bu süreci aşağıdaki görüntüde da izleyebilirsiniz:

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap