1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Trump’tan Huawei’ye özel yasak

Trump’tan Huawei’ye özel yasak
+ - 0

ABD ile Çin ortasındaki ticaret savaşı yeni bir boyuta taşınıyor. ABD Lideri’nin imzaladığı yeni bir kararname ABD merkezli şirketlerin ulusal güvenlik riski teşkil eden firmalardan telekomünikasyon ekipmanı satın almasını yasaklıyor.

Trump’tan Huawei’ye özel yasak

ABD Lideri Donald Trump, ülkede ‘ulusal acil durum’ ilan etti ve Amerikan şirketlerinin ulusal güvenlik riski teşkil eden firmalara ilişkin telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmalarını yasaklayan bir kararname imzaladı.

Ticaret Bakanlığı’na gönderilen kararnamenin, 150 gün içerisinde uygulamaya konulması planlanıyor. Kararname, Çin menşeili Huawei‘nin tesirini kırmak için atılan adımlardan biri olarak yorumlandı.

Habertürk’ün haberine nazaran, Ticaret Bakanı Wilbur Ross bahisle ilgili yaptığı açıklamada kararnamenin, ‘ABD’nin bilgi ve irtibat teknolojilerini yabancı düşmanlardan korumayı’ hedeflediğini söyledi.

Kararnamede rastgele bir ülke yahut şirket ismi verilmedi fakat ABD’li yetkililer daha evvel Huawei‘yi bir ‘tehdit’ olarak nitelemiş, müttefik ülkelere ise yeni kuşak 5G ağlarda Huawei‘yi kullanmamalarını telkin etmişti.

Huawei tarafından yapılan ekipmanların Çin tarafından casusluk hedefiyle kullanılabileceğini düşünen Washington idaresi, Ağustos ayında hükümet kurumlarının Huawei ve öteki Çin şirketlerinin eserlerini kullanmasını yasaklayan bir karar almıştı.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap