1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Ünlü Milyarder Bitcoin (BTC) Hakkında Konuştu

Ünlü Milyarder Bitcoin (BTC) Hakkında Konuştu
+ - 0

Risk sermayedarı ve Social Capital CEO’su ünlü milyarder Chamath Palihapitiya, Bitcoin’in geleneksel finansal sistemin güvenlik açıklarını ortaya çıkaran bir devrimi ateşlediğini söylüyor. Bloomberg Markets and Finance ile yeni bir röportajda Palihapitiya, BTC öne çıktıkça küresel finansal altyapının diğer boyutlarının da değişeceğini öne sürüyor:

“Size Bitcoin hakkında çok önemli bir şey söyleyebilir miyim? Bence Bitcoin sadece geleneksel finansal altyapının kırılganlığını gösterdiği için bile çok önemli. Örnek olarak M2 para arzının miktarına ve büyüklüğüne bakarsanız, kendimize sormamız gereken asıl soru şudur: ‘Tamam, Bitcoin temelde altının yerini alan fiilen bir dünya rezerv para birimi haline gelirse, ABD dolarının yerini ne alacak?’

ABD dolarının yerini Bitcoin değil, bir stabilcoin alacak.”

Palihapitiya, ifadelerini netleştirmek için açıklama yaptı:

“Bütün bunlar ne anlama geliyor? Daha az süslü bir dille, dünyanın dört bir yanında sabit bir ABD dolarını ABD dolarının bir dijital versiyonuyla değiştiren şirketler var ve basitçe bu küçük soyutlamayı yaparak, daha önce var olmayan finansal rayları tamamen inşa edebiliyorlar.

İnişlerde ve çıkışlarda, ticaretten varlık yönetimine, bankacılığa, ödemelerin işlenmesine kadar, bir devrim yaşanıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu kadar hissedilmiyor çünkü insanlar görmüyor çünkü finansal hizmetler altyapısı çok güçlü. Ancak gelişen dünyaya baktığınızda ve herhangi bir para birimi manipülasyonu veya para birimi istikrarsızlığının olduğu herhangi bir pazara bakarsanız, gelecek budur.

Bitcoin, tamamen sanal, büyük ölçüde anonim, finansal gerçeklik için bir felaket habercisidir -bunun iyi olup olmadığı tartışılabilir. Bunun anlaşılmaya değer çok önemli bir eğilim olduğunu düşünüyorum.”

Palihapitiya ayrıca, lider kripto para birimi tahminine de değiniyor ve arkadaşları ile arasında yaptığı Goldman Sachs şakasını anlatıyor:

“Arkadaşlarım ve ben, küçük bir grup sohbetimiz var ve pandeminin hafiflemesi umuduyla yaz için rastgele şeyler hakkında konuşuyorduk ve arkadaşlarıma ‘Bitcoin 100.000 dolara ulaştığında Goldman Sachs’ı satın alıp adını Chamathman Sachs olarak değiştireceğim’ dedim. Bunların hepsi şaka tabii. Bu, kişiliğimin bazılarının anlamadığı bir parçası.”

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap