1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Uzay madenciliğine hudut getirilebilir!

Uzay madenciliğine hudut getirilebilir!
+ - 0

Bilim insanları uzay madenciliğine hudut getirilmesi konusunun epey kıymetli olduğunu ve bir an evvel konuşulması gerektiğini, aksi taktirde durumun krize neden olabileceğini savunuyor. Hangi bölgelerin ve ne kadarının madencilikten korunması gerektiği ile ilgili ayrıntılar haberimizde.

Uzay madenciliğine hudut getirilebilir!

Bilim insanlarının teklifine nazaran Güneş sisteminin yüzde 85’i, insan gelişimi sonları dışında bırakılmalı. Böylelikle pahalı madenler, mineraller ve öbür kıymetli gereçlerin madenciliğinin yapılabilmesi için Güneş sisteminin yüzde 15’i kadar bir alan ayrılmış olacak.

Böylece el değmemiş alanları, insan etkinliklerinin en berbat tesirlerinden müdafaayı sağlayacak. Ana gaye ise insanlığın erişebildiği tüm kaynakları tüketmesini engellemek olacak.

Hudut getirilmezse ileride krize neden olabilir

Bilim insanları hususun hayli kıymetli olduğunu ve bir an evvel konuşulması gerektiğini savunuyor. Smithsonian Astrofizik Gözlemevinden Astrofizikçi Martin Elvis “Eğer bu mevzuyu artık konuşmazsak, her vakit olduğu üzere bir düzenleme olmadan hareket edeceğiz ve birkaç yüzyıl içinde, şu anda Dünya’da yaşadığımızdan çok daha makus bir krizle karşılaşacağız. Güneş sistemini tükettiğinizde gidebileceğiniz bir yer kalmayacak.” tabirlerine yer verdi.

Son vakitlerde sıkça gündeme gelen uzay madenciliği haberlerinden de varsayım edeceğiniz üzere, uzay madenciliği şirketleri asteroitlerde bulunan katrilyonlarca Lira bedelindeki demir ve pahalı metallerin peşine düşmüş durumda. Ayrıyeten Ay’da bulunan trilyonlarca ton su ve pahalı minerallerin çıkarılması için de çalışmalar yürütülüyor. Britanya’da Asteroid Mining Corporation, önümüzdeki yıllarda yörüngeye bir uydu göndererek yakınlardaki asteroitlerde maden aramayı hedefliyor olması buna en yakın örneklerden biri.

Uzayda çıkarılacak birden fazla madenin uzayda hayat alanları inşa etmek ve roket yakıtı üretmek için kullanılması planlanıyor. Tabi bunun yanında platin ve altın üzere kıymetli madenler Dünya’ya gönderilebilir. Avrupa Uzay Ajansı, Ay’da bir köy kurarak Ay yüzeyinde bina ve ekipman konseyimi yapma planları hazırlıyor. Öte yandan Ay’ın kutup bölgelerinde donmuş halde bulunan suyun hidrojen ve oksijene ayrıştırılarak, Dünya yerine Ay’dan kalkacak roketler için yakıt olarak kullanılması da gündemde. Ay’ın bir yakıt istasyonu vazifesi görmesi ile ilgili çalışmaların bulunduğuna dair hususa bu haftaki haberimizde de yer vermiştik.

İnsanoğlu erişebildiği madenleri süratle tüketilebilir

Londra Kings Koleji’nden Tony Miligan isimli felsefeci ile birlikte çalışan Elvis, insanların güneş sistemindeki en erişilebilir kaynakları ne kadar müddette tüketeceğini hesapladı. Buna nazaran, yılda yüzde 3,5 büyüyen bir uzay madenciliği sanayisi ile Güneş sisteminin sekizde birindeki kaynakların çıkarılması 400 yıl sürebilir.

Güneş’ten ya da Güneş sistemindeki gezegenlerin tamamından daha büyük bir kütleye sahip olan Jüpiter’den maden toplamak sıkıntı olacağı için araştırmacılar asteroitleri, Ay’ı, Mars’ı ve öteki kayalık yüzeyli gezegenleri uzay madenciliği için daha gerçekçi maksatlar olarak görüyor. Elvis, asteroit neslindeki demirlerin sekizde birinin, Dünya’daki demir rezervlerinden bir milyon kattan daha fazla olduğunu ve bunun bize yüzlerce yıl yeteceğini söz ediyor.

Pekala hangi bölgeler madencilikten korunmalı?

Bilim insanları Acta Astronautica için yazdıkları yazıda, Mars’ta bulunan Valles Marineris isimli Güneş sisteminin en büyük kanyonunun, tıpkı Dünya’daki Büyük Kanyon üzere korunması gerektiğini söylüyorlar.

Elvis, öbür bölgeler olduğunu da söylüyor: “Ay’ın geceleri aydınlanan yüzeyinde kentler kurulmasını istiyor muyuz? Bu ilham verici mi olurdu yoksa korkutucu mu? Ya da Satürn’ün halkaları… Çok hoş görünüyorlar ve neredeyse büsbütün saf sudan oluşuyorlar. Bunları kullanmak ve yaklaşık 100 yıl içinde büsbütün yok olmalarına sebep olmak gerçek mu?”

Her şey planlandığı üzere giderse önümüzdeki 10 yıl içinde birinci uzay madenciliği misyonlarını gerçekleştirmeye başlayacağız” diyen Elvis “Bu başlayınca, birisi çok büyük bir kar elde ettiğinde, ABD’de yaşanan ‘Altına hücum‘ olayı üzere bir durum yaşayabiliriz. Bunu ciddiye almak zorundayız.” tabirlerine yer verdi.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap