1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Uzmanlara Nazaran Tesla, Bitcoin (BTC) Ödemelerini Kabul Etmek İçin Kendi Sistemini Oluşturabilir

Uzmanlara Nazaran Tesla, Bitcoin (BTC) Ödemelerini Kabul Etmek İçin Kendi Sistemini Oluşturabilir
+ - 0

Uzmanlar Reuters’a, Tesla’nın arabaları için Bitcoin (BTC) ile ödeme almayı planlamasından ötürü bu alandaki tüm aracıları ortadan kaldırabileceklerini söyledi.

Pazartesi günü Tesla, Bitcoin’e 1,5 milyar dolar ayırdığını ve ayrıca BTC ödemelerini kabul etmeye başlamayı planladığını kamuoyuna açıkladı. Reuters’a göre uzmanlar, dev firmanın bu konuda herhangi bir aracı istemeyeceğine ve arabaları için Bitcoin ödemelerini kabul etmek ve işlemek için kendi sistemini oluşturabileceğine inanıyor.

Tesla, Bitcoin Kullanımını Büyük Ölçüde Genişletecek

Bitcoin, bir değişim aracı yerine daha ziyade bir yatırım ürünü ve bir değer deposu gibi kullanılsa da, geçtiğimiz birkaç yıl içinde birçok büyük marka, müşterilerinin BTC ile mal ve hizmetler için ödeme yapmasını sağladı. Bunların arasında Starbucks, AT&T ve Microsoft var. Bu ödemeler, BitPay gibi bu ödemeleri işleyen üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla yapılır.

Tesla gerçekten de arabaları için Bitcoin ödemelerini kabul etmeye başlarsa, bu coin’leri hemen satıp satmayacağına karar verecek. Uzmanlar, bu durumda şirketin en azından kripto paraların bir kısmını daha sonraya kadar elinde tutacağına inanıyor.

Reuters ayrıntılar için ulaşmaya çalıştı fakat Tesla bu konuda henüz bir yanıt vermedi. Ancak bir Tesla temsilcisi, BitPay’in şu anda şirketle çalışmadığını paylaştı.

Geçmişte TokenSoft’un CEO’su Borda, Shakepay adlı bir firma aracılığıyla Bitcoin ile bir Tesla arabası satın almayı başardı. Tesla bu anlaşma için onlardan nakit aldı. O zamandan bu yana Bitcoin 400 dolardan 44.000 doların üzerine fırladı ve Borda BTC’yi harcama kararından pişman olduğunu söyledi.

Tesla Kendi BTC Sistemini oluşturabilir

Bir uzman, Reuters’e, Tesla’nın herhangi bir aracının hizmetlerini reddedebileceğini ve Bitcoin ödemelerini işlemek için kendi sistemini yaratabileceğini söyledi. Bu durumda, kazanılan BTC’nin tasfiye edilip edilmeyeceğine veya depoda tutulup tutulmayacağına karar verebilecektir.

Bu, ödeme devi PayPal’ın bile kripto para ödemelerini çözmek için Paxos Trust Company ile ortaklık kurduğu düşünülürse çok önemli bir ilk olacak.

Tesla, aracı kişiyi ortadan kaldırabilir ve yönetimin tercih ettiği durumlarda Bitcoin kabul etmek ve ödemeleri tasfiye etmek için kullanılabilecek kendi işleme sistemini oluşturabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap