1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Wikipedia Türkiye’yi mahkemeye verdi

Wikipedia Türkiye’yi mahkemeye verdi
+ - 0

Wikipeida’nın sahibi olduğu Wikimedia tarafından yapılan müracaatta Türkiye’de 2 yıldır engelli oldukları açıklandı. Wikimedia İdare Heyeti Lideri Katherine Maher, Türkiye’deki yüksek mahkemelere yaptığı müracaatların sonuçsuz kalması üzerine bu kararı verdiklerini söyledi. Maher, sitedeki içeriklerin söz özgürlüğü kapsamında olmasını da müracaatına münasebet gösterdi.

Wikipedia Türkiye’deki erişim yasağını AİHM’e taşıdı

BBC’nin haberine nazaran 29 Nisan 2017 günü, sabah saatlerinde Türkiye’de Wikipedia’nın tüm lisanlardaki versiyonlarına erişim yasağı getirilmişti. Geçtiğimiz ay Türkiye’de Wikipedia’ya getirilen erişim manisi, tam 2 yılını doldurdu.

Wikimedia da, Türkiye’de Wikipedia pürüzünün kaldırılması için tüm seçenekleri denediklerini lakin sonuç alamadıklarını söyleyerek AİHM’ye başvurduklarını duyurdu.

Wikimediafoundation.org’da yayımlanan açıklamada şu sözler yer aldı:

“Wikipedia’nın yasaklanmasına ait kararda sadece iki makaleye atıf yapılıyor ve ikisi de yasağa karşın geliştirilmeye açık olmaya devam ediyor, dünyanın dört bir yanından siteye giren gönüllüler de bu makalelerde değişiklikler yapmayı sürdürüyor. Hâlâ kelam konusu kaygıların – şayet varlarsa- neler oldukları netleşmiş değil. Türk yetkililerle yaptığımız pek çok güzel niyetli görüşmeye karşın, yasak devam ediyor. Bunlara Ulaştırma, Denizcilik ve Bağlantı Bakanı’na yazılan açık mektup da dahil.”

“Özgür Ansiklopedi” sloganını kullanan Wikipedia, kullanıcıların katkısı ile hazırlanan internetin en büyük ansiklopedisi.

Türkiye’de Wikipedia internet sitesinde 300 binden fazla makale bulunuyor ve Türkçe konuşan binlerce kullanıcının da bu içeriklere katkıda bulunduğu biliniyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap