Windows 10 İncelemesi

 Windows 10 İncelemesi
Okunuyor Windows 10 İncelemesi

Windows 10 Microsoft işletim sistemlerine olan alaka Windows XP’den sonraki zaman zarfından sonra pek fazla gündemde olmadı. Bu noktada özellikle Microsoft Vista’nın başarısız olması herkeste hayal kırıklığı yaratan bir durum olduğundan dolayı Windows 7’ye bile soğuk davranılmasına neden oldu. Sonrasında gelen Windows 8 bile cep telefonlarında ve tabletlerde kullanılmasına karşın bir nebze de olsa tercih edilmesine neden oldu. Özenli ve titiz bir biçimde hazırlanan işletim sistemleri olsalar da kullanıcıların değişimlere hazır halde olmadığı görüldü. Büyük değişiklikler içeren Windows işletim sisteminin son versiyonu genel olarak kullanıcıları memnun edebilecek şartları barındırıyor. Ancak önceden gelen önyargıların önüne bir türlü geçebilmek de mümkün olamıyor. 

Windows 10
Windows 10

Microsoft bünyesinde var olan Windows işletim sistemleri sadece kişisel bilgisayarlara odaklı bir şekilde de gündeme gelmiyor. Aynı zamanda da kullanıcıların isteklerini de baz alan bir hareket sergileyerek, işletim sistemlerini bu doğrultuda düzenlemeye de özen gösterebiliyor. Kişisel bilgisayarların yanı sıra Linux, iOS, OS X ve Android destekli olan cihazlarla uyum içerisinde çalışacak birçok seçeneği Windows 10 içerisinde de görebilmek mümkün olabiliyor. İlk kullanılmaya başlandığı andan itibaren önceki Windows sürümlerini de kullanacak olan kişiler adına ücretsiz bir şekilde yer almaya başladı. Bu anlamda da kullanıcılar için etkili bir işletim sistemi olarak görülmeye de başladı. Bu anlamda da her bir kullanıcının aradıkları şartları karşılamakla öne çıktı. 

Windows 10 işletim sisteminin bir diğer özelliği de sadece 32 bit ya da 64 bit seviyesinde olan kişisel bilgisayarlarla sınırlı kalmaması olarak görülebilmesidir. Aynı zamanda da ARM desteğini de içerisinde barındırmasıyla beraber tablet ya da akıllı telefonlar için de etkili bir platform olarak sayılmaya da başlayabiliyor. Yasal olarak Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 kullanıcılarının yapacak oldukları güncellemeler sonrasında da Windows 10 olarak işletim sistemlerini güncellemeleri durumu söz konusu olabiliyor. Kısa sürede bu işletim sistemine erişebilmeleri ve kullanım kolaylığına ulaşabilmeleri gibi bir durum da ortaya çıkarak, teknoloji meraklılarının ilgisini çekebilecek boyutta da varlık gösterebiliyor.

Windows 10 Sistem Gereksinimleri

Windows 10 güncellemesini yaparak, bilgisayarlarına dahil edecek olan kullanıcıların ücretsiz olarak bu olanaklardan faydalanmaları olası olarak görülebilmektedir. Windows 10’un sistem gereklilikleri önceki versiyonlarıyla pek fazla fark içermemesinden ötürü de rahatlıkla tercih edilebilecek türde yer almaktadır. Bu aşamada 1 GHz işlemci hızına en az sahip olmaları gerekmektedir. 32 bit kurulum için 1 GB Ram, 64 bit Windows 10 kurulumu için ise 2 GB Ram gerekmektedir. Öte yandan 16 GB harddiskte boş alan olması da söz konusu olmalıdır. WDDM sürücüsünü içeren DirectX 9 çalıştıran ekran kartı, Microsoft hesabı ve internet erişimi de diğer gereklilikler olarak tabir edilmektedir. 

Windows 10 Farklı Özellikleri

Windows 10 işletim sistemi farklı farklı uygulamaları içermesiyle de biliniyor. Takvim, Posta, Fotoğraflar, Haberler, Finans, One Note, Xbox, Groove Müzik, Filmler ve TV gibi en güncel uygulamaları içererek, herkesin istedikleri standartları kapsayabilecektir. Bunun yanında 3D Builder uygulamasıyla da 3D yazıcılar yardımıyla çıkarılacak olan grafiklerin hazırlanması da mümkün olacaktır. 

Aynı zamanda da mobil cihazları bilgisayarlarla eşleştirmek adına da Telefon Eşitlikçisi uygulaması kullanımda olacaktır. Sistemlerin adapte bir biçimde kullanılabileceği bu detay da herkesi memnun edebilecek türde olabilecektir. One Drive, Skype, Office ve Outlook takviminin daha da etkili bir şekilde takip edilmesi noktasında da istenilen şartları karşılayabilecek biçimde de yer alabilmektedir…

Teknocu.net

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
Giriş Yap
buradan bir menü oluşturun