Yapay Zeka Teknolojisi Sizin İçin Önemli Olmasının 5 Nedeni

Günümüzde hızla ilerleme gösteren yapay zeka teknolojisi çok çeşitli alanlarda kullanılabileceği açıkça ortaya çıkmaktadır. Yapay zeka tasarımcıların ya da sanatçıların ellerindeki görseller üzerinde hızlı bir şekilde ayarlama ve düzenlemeler yapmasını sağlamaktadır. Yapay zeka araştırmacıların ‘’Fake’’ ( sahte) görüntüleri ayırt edebilmesine yardımcı olmaktadır. Yapay zeka, sembolik akıl yürütme ve derin öğrenme ile birleştirilerek yeni web siteleri ve uygulamalar programlanıyor. Temelde yapay zeka, derin öğrenmenin daha ilerisindedir. Bu yazıda yapay zekanın yakın gelecekteki hayatımızda neden öneminin artacağını 5 ana başlık halinde size sunuyoruz.
 Yapay Zeka Teknolojisi Sizin İçin Önemli Olmasının 5 Nedeni
Okunuyor Yapay Zeka Teknolojisi Sizin İçin Önemli Olmasının 5 Nedeni

Günümüzde hızla ilerleme gösteren yapay zeka teknolojisi çok çeşitli alanlarda kullanılabileceği açıkça ortaya çıkmaktadır. Yapay zeka tasarımcıların ya da sanatçıların ellerindeki görseller üzerinde hızlı bir şekilde ayarlama ve düzenlemeler yapmasını sağlamaktadır. Yapay zeka araştırmacıların ‘’Fake’’ ( sahte) görüntüleri ayırt edebilmesine yardımcı olmaktadır.

Yapay zeka, sembolik akıl yürütme ve derin öğrenme ile birleştirilerek yeni web siteleri ve uygulamalar programlanıyor. Temelde yapay zeka, derin öğrenmenin daha ilerisindedir. Bu yazıda yapay zekanın yakın gelecekteki hayatımızda neden öneminin artacağını 5 ana başlık halinde size sunuyoruz.


Yapay Zeka Yeni İş Alanları Yaratacak

Artık hepimizin bildiği gibi sürekli aynı şekilde tekrar eden rutin işler yapay zeka tarafından başarıyla yürütülüyor. Robotlar günümüz itibariyle pek çok fabrikada çalışarak, işleri otomatikleştiriyor. İlk bakışta robotlar bu işleri yapması gereken insanların yerini alıyor ve onların işsiz kalmasına yol açıyor.

Üstelik yapay zeka iş alanında daha da öteye gidiyor ağırlama, sağlık hizmetleri ve daha pek çok alanda ‘’ beyaz yakalıların’’ da yürüttüğü pek çok görevi yerine getirebiliyor. Bu durum ilk bakışta çok ürkütücü görünüyor.

Öte yandan yapay zeka ile ilgili en güzel haber, yeni iş imkanları ortaya çıkarabileceğidir. Pek çok insan, yapay zekanın her zamankinden daha fazla yeni iş yaratabileceği görüşünde birleşiyor. Yapay zeka düşük vasıflı işleri ortadan kaldırarak, ekonominin bütün sektörlerini kapsayacak biçimde muazzam vasıflı iş fırsatlarını etkili bir şekilde ortaya çıkaracaktır.

Söz gelimi yapay zeka dil çeviri çalışmasına tamamen adapte olursa,  yüksek vasıflı çevirmenlere duyulan ihtiyaç artacağı gibi bu kişilerin alacakları ücretler de yükselecektir. Temel çeviri maliyeti sıfırlandığı takdirde, bu özel hizmetten faydalanmak isteyen daha fazla şirket yurtdışında ticari çalışmalarını genişletmek isteyecektir.

Böylece yaşanılan ortamdan daha farklı diller konuşulan ülkelerde yüksek vasıflı çevirmenler için daha fazla iş imkanı ortaya çıkacak ve ekonomik faaliyetler canlanacaktır. İş yükünün artması nedeni ile şirketlerde daha fazla insan istihdamı gerekecektir.

Küresel pazarda Uluslararası ticaretin güçlenmesi ekonomik gelişme için hayati önem taşımaktadır. Bu bilgilerden hareketle diyebiliriz ki yapay zeka bazı işleri ortadan kaldırsa da, çok daha fazlasını da yaratacaktır.


Yapay Zeka Sağlık Hizmetlerini Geliştirecek

Yapay zekanın verimli ve yoğun kullanılabileceği alanlardan bir tanesi de sağlık sektörüdür. Yapay zekanın sağlık sektöründe otomatik operasyonlarda, tahmini teşhislerde, hassas operasyonlarda ve pek çok klinik operasyonda başarı ile kullanılabileceği ortaya konulmuştur.

Bu konuda piyasada uzmanlaşan bazı isimler yapay zeka ile sağlık hizmetlerinin  baştan şekillendirilerek daha iyi hale getirilebileceğini belirtiyor. Yapay zekanın sağlık sektöründe yarattığı dev ilerleme sayesinde, harcamalar azalmakla kalmıyor, hastaların daha iyi sonuçlar alması da sağlanıyor.


Yapay Zeka Tarım Alanında Muazzam İlerlemelere Yol Açacak

 Bugün de tarım sektöründe de yapay zeka yaygın olarak kullanılıyor. Robotlar tohum ekimi, ürün döllenmesi ya da böcek ilacı uygulaması için rahatlıkla kullanılabilir. Bir drone yardımı ile çiftçiler ürünlerinin gelişimini izleyerek, daha sonraki çalışmaları yönlendirecek analizler için önemli veriler elde edebilirler.

Elde edilen veriler yine yapay zeka tarafından mahsulün kalitesi ve toprak koşulları gibi değişkenlerin  sağlıklı bir şekilde analiz edilmesini sağlıyor. Böylece elde edilen son ürün miktarı artıyor. Bu konu özellikle toplanması zor olan ürünlerin hasadında daha da önem kazanmaktadır.


Yapay Zeka İnsanların Sıkıcı İşlerde Boğulmasını Önleyecektir.

Yapay zeka rutin işlemleri yoluna koyacağı için, insanların iş yapma mekanı olan ofisleri ortadan kaldırabilir ya da en azından yerini değiştirebilir. Çalışanların sıkıcı işlerden ve sıkıcı ofis ortamından uzaklaşması, işyerinde olumlu yaratıcı değişiklikler olacağının habercisidir.

Söz gelimi yapay zeka, otomotiv endüstrisi montaj hattında rutin bir operasyon gerçekleşmesi gibi sürekli aynı tekrarı yapan işler için kullanıldı. Robotun bu tip işleri yapması sonucunda şirketlerde istihdam edilen işgücü tekrar şekillendirildi.


Yapay Zeka İle Arabalar Daha Güvenli Olacak

Yapay zeka kullanımı arabaların güvenliğini arttıracağı için trafik kazalarında önemli ölçüde azalma görülecektir. Her yıl binlerce insanın ölümüne yol açan trafik kazalarının % 95 gibi büyük bir sebebi insan hatasıdır. Yapay zeka teknolojisi ile kazalar önlenebilecektir.

Yapay zeka kullanılarak oluşturulan sürücüsüz otomobillerin kullanımının artması ile birlikte kazalar da azalacaktır. Otomobil sanayiinde süregelen çalışmalarla yapay zekanın trafik koşullarını daha iyi hale getirmesi için de kullanılabileceği yolları araştırılıyor.

teknoloji günden güne hızla ilerleyerek herkes için erişilebilir hale geliyor. 

Yorum Yap
Giriş Yap
buradan bir menü oluşturun