1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Yurtdışından gelen telefonları pasaport sahibi kullanabilecek

Yurtdışından gelen telefonları pasaport sahibi kullanabilecek
+ - 0

Geçtiğimiz günlerde kişisel olarak yurtdışından telefon getirebilme müddeti 2 yılda bir yerine 3 yılda teğe çıkarılmıştı. Yapılan yeni bir düzenleme ile farklı bir adım daha atıldı. Buna nazaran artık telefonu fakat pasaportuna kayıt eden kişi kullanabilecek.

Yurtdışından gelen telefonları pasaport sahibi kullanabilecek

Daha evvelki uygulamada yurtdışından telefon getiren kişi, koşulları sağlamak kaydıyla (son 6 ayda yurtdışına çıkmış olmak) oburunun pasaportunu kullanarak kayıt yapabiliyordu. Lakin yapılan yeni düzenleme ile artık bu duruma son veriliyor.

Yani artık yurtdışından telefon getiren kişi bu telefonu lakin kendi pasaportuna kayıt ettirirse yasal olarak kullanabilecek. Resmi gazetede yayımlanan “4458 Sayılı Gümrük Kanununun Kimi Hususlarının Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” kapsamında oburunun pasaportuna telefon kaydettirme devri sona eriyor.

Yeni düzenleme ile yurtdışından getirilen telefonlar lakin pasaport sahibinin ismine kayıtlı çizgilerle kullanılabilecek. Bu da yurtdışından telefon getirmenin daha da zorlaşacağı manasına geliyor. Ya da daha açık tabir ile yurtdışından telefon getirmek anlamsız hale geliyor.

Fakat kanuna baktığımızda bu telefonu satmak istediğimiz vakit ne olacağı konusunda açıklama bulunmuyor. Yani şayet yurtdışından getirilen bir telefonu kendi ismimize kayıtlı bir çizgi ile kullanmak zorunda isek, ‘bu telefonu bir diğerine verdiğimizde ne olacak’ sorusu aklımıza geliyor. Ya da kendimiz için aldığımız bir telefonu eşimize ya da çocuğumuza verirsek ne olacak sorusunun da bir cevabı bulunmuyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap