1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Yurtdışından telefon getirenlere makûs haber!

Yurtdışından telefon getirenlere makûs haber!
+ - 0

Bilişim bölümü ile ilgili alınan kararlara bir yenisi daha eklendi. Resmi gazetede yayınlanan ve yürürlüğe giren düzenlemeye artık ferdi olarak yurtdışından 2 yerine 3 yılda bir telefon getirebileceğiz.

Yurtdışından telefon getirme müddeti 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı

Cumhurbaşkanlığı’nın “4458 Sayılı Gümrük Kanununun Birtakım Unsurlarının Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”ı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, yurtdışından yolcu beraberinde getirilip kayıt ettirilebilen cep telefonları için müddet, yabancı misyon vazifelileri hariç 2 yıldan 3 yıla çıkartıldı.

Alınan kararın bilhassa Türkiye’de yüksek fiyatla satılan amiral gemisi cep telefonu modellerini etkilemesi bekleniyor. Türkiye’de fahiş fiyattan satılan Apple’ın iPhone modelleri üzere telefonları (harçların ve kayıt vergisinin yüksekliğine ragmen) yurtdışından getirenler bulunuyordu. Geçtiğimiz aylarda harçlara gelen yüksek fiyat artışı ile bile iPhone modellerini yurtdışından getirmek daha makul oluyordu. Yapılan düzenleme bu bahiste kişisel kullanıcıların daha uzun müddette cep telefonu getirmesine neden olacak.

Ek düzenlemeler de geldi

Birebir kanunda yapılan değişiklikle değerin 1.500 euroyu geçmemek koşuluyla, posta ve süratli kargo nakliyatı ile gelen eşyanı için Avrupa Birliği ülkelerinden direkt gelmesi durumunda yüzde 18, başka ülkelerden gelmesi durumunda yüzde 20 olacak vergi uygulanacak. Kitap yahut gibisi basılı yayın için oran yüzde 0 olacak.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap